Denník N

V Moskve sa Macronovmu víťazstvu nepotešia

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

O päť rokov môže nastať situácia, že sa nenájde dostatok ľudí, ktorí budú z úcty k slobode, rovnosti a bratstvu voliť prakticky hocikoho, len aby nezvíťazil niekto z rodu Le Pen.

To, že Emmanuel Macron zostane sedieť v Elyzejskom paláci ďalších päť rokov, je dobrou správou z viacerých dôvodov. Úľavu z toho, že prezidentkou sa nestala Marine Le Penová, ktorej politický program je hrozbou pre Francúzsko aj Európu, však kazí fakt, že jej hlas odovzdalo 12 miliónov voličiek a voličov.

Takú podporu radikálna pravica v prezidentských voľbách ešte nikdy nemala. Môžeme len hádať, či to bolo preto, lebo Le Penová zmenila mód a fotila sa s mačičkami. Alebo preto, že francúzske voličstvo pociťuje hnev zo zvyšujúcich sa životných nákladov či z Macronovej arogancie a nedostatku empatie na mocenskej aj medziľudskej úrovni a smeruje ho na Le Penovou ponúkané terče – imigrantov, moslimské ženy v šatkách, židovských mužov s jarmulkami, Brusel, NATO, globalizmus.

Jednoducho: Macron s tým bude musieť niečo robiť, lebo o päť rokov môže nastať situácia, že sa nenájde dostatok ľudí, ktorí budú z úcty k slobode, rovnosti a bratstvu, voliť prakticky hocikoho, len aby nezvíťazil niekto z (doslova aj symbolicky) rodu Le Pen.

Navyše už v júni Francúzsko čakajú voľby do Národného zhromaždenia a Macron by si v ňom chcel udržať väčšinu, aby sa mu ľahšie vládlo.

Hoci ho do úradu zvolili po druhý raz, čo sa tiež už dávnejšie nestalo (Sarkozy aj Hollande vládli len jedno funkčné obdobie), nebolo to také presvedčivé, ako keď sa s Le Penovou stretol v druhom kole v roku 2017.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Komentáre

Teraz najčítanejšie