Denník N

Športový newsfilter: Ja nič, ja športovec cez vojnu neplatí. Neférový nie je Wimbledon, ale Putin

Daniil Medvedev. Foto –TASR/AP
Daniil Medvedev. Foto –TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

v novom športovom newsfiltri sa dočítate aj:

  • ako svet reaguje na to, že Wimbledon bude bez Rusov a Bielorusov,
  • ako vyzerá finále Tipos extraligy a
  • príprava hokejistov na MS v hokeji,
  • že Manchester United má nového manažéra a
  • že o Jurajovi Slafkovskom vo Fínsku píšu ako o „slovenskom Jágrovi“.

Víťazom týždňa je Iga Świąteková, porazenými sú ruskí a bieloruskí tenisti.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.

Autorom prvého bodu je Štefan Bugan, druhého a tretieho Tomáš Čorej, štvrtého a piateho Michal Červený.


1. Wimbledon bez Rusov a Bielorusov

Wimbledon tento rok nepovolí účasť ruským a bieloruským hráčom, pretože ich krajiny napadli Ukrajinu. Nejde o bezprecedentné rozhodnutie, hrať vo Wimbledone nemohli ani Nemci a Japonci v prvých rokoch po druhej svetovej vojne.

Zákaz štartu pre Rusov aj Bielorusov, vrátane hviezd Daniila Medvedeva, Andreja Rubľova, Viktorie Azarenkovej či Ariny Sobolenkovej, je však vnímaný kontroverzne a väčšina tenisového sveta je proti nemu. Vyplýva to z postoja organizácií ATP či WTA, z vyjadrení tenisových osobností, ale aj z ankiet amerických tenisových novinárov na Twitteri.

Najväčšiu odozvu malo, že toto rozhodnutie označil za „šialené“ Novak Djoković. Keďže sa však doteraz nedal zaočkovať a propagoval rôzne nevedecké nezmysly, jeho spoločenské názory mnohí neberú príliš vážne.

Lenže proti zákazu sú aj Billie Jean Kingová či Martina Navrátilová – silné osobnosti so silnými názormi na mnohé citlivé témy.

„Nemôžem podporiť vylúčenie športovca len na základe jeho národnosti,“ vyhlásila Billie Jean Kingová, ktorá v roku 1973 zakladala WTA. „Organizáciu sme zakladali s tým, aby každé dievča na tomto svete, ktoré je dostatočne dobré, malo svoje miesto na turnajoch. Bol to jeden z našich základných princípov.“

„Počas apartheidu Juhoafričania mohli súťažiť, akurát nesmeli reprezentovať Juhoafrickú republiku a ten režim nebol o nič lepší ako to, čo sa deje teraz,“ tvrdí Navrátilová. „Je to na ruské hráčky veľká požiadavka, ak podmieňujeme ich účasť tým, aby verejne odsúdili svoju krajinu. Ohrozili by tým svoju rodinu aj seba a možno by sa už nikdy nemohli do Ruska vrátiť.“

Otázkou je, či je málo, keď Rubľov napíše na kameru tesne po invázii „nie vojne“. Podľa niektorých je veľa už to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Športový newsfilter

Tenis

Vojna na Ukrajine

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie