Denník N

Kenskí maratónci trénujú polovicu z toho čo on. Litovčan prekonal rekord na 100 km

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

ultrabežec z Litvy Alexandr Sorokin vytvoril ďalší rekord a potvrdil, že na dlhých tratiach patrí k najlepším v histórii.

Po svetovom maxime na 100 míľ a po vlaňajšom impozantnom rekorde v 24-hodinovom behu prekonal v sobotu na atletickej dráhe v britskom Bedforde aj rekord v behu na 100 kilometrov.

Zvládol ich za 6 hodín 5 minút a 41 sekúnd, predchádzajúce maximum prekonal takmer o päť minút.

Sorokin pritom začal s behom až ako 32-ročný len preto, aby si zlepšil životosprávu, keďže bojoval s alkoholom, cigaretami aj nadváhou. V septembri bude mať 41.

Rovnako ako jeho životný príbeh je výnimočný aj Sorokinov tréning. Niekdajší krupiér z kasína sa na prekonanie rekordu pripravoval v Keni a počtom odbehnutých kilometrov výrazne prekonal aj tamojších vytrvalcov.

V nasledujúcom texte sa pozrieme na tréningový plán, vďaka ktorému sa dopracoval k svetovému maximu.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Dva maratóny po sebe a k tomu ešte 16 kilometrov. Alebo inak, 250 okruhov na atletickej dráhe. Alexandr Sorokin túto vzdialenosť v sobotu prebehol v rekordnom čase, pričom každý zo stovky kilometrov zvládol v priemernom tempe 3:39 min. To predstavuje rýchlosť 17 km/h.

Oba maratóny zvládol bez prestávky v priemernom čase

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie