Denník N

Nenávisť a absencia sebareflexie

Do Ľviva utekajú státisíce utečencov. Útočiskom sú pre ne aj desiatky kultúrnych inštitúcií, vrátane bábkového divadla. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Do Ľviva utekajú státisíce utečencov. Útočiskom sú pre ne aj desiatky kultúrnych inštitúcií, vrátane bábkového divadla. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Ako dlho nám vydrží občianska solidarita s masami emigrantov zo susednej krajiny?

Už viac ako dva mesiace sme traumatizovaní tragickými vojnovými udalosťami na Ukrajine, ktoré svojimi konkrétnymi a najmä morálnymi dôsledkami na nás denne doliehajú. Ich devastačný vplyv bude zrejme ešte dlho ovplyvňovať náš každodenný život vo všetkých jeho sférach. Je cítiť pochopiteľný strach z bezprostredného priblíženia sa vojny, zo straty sociálnych a hospodárskych istôt, obavy, že sa budeme musieť uskromniť, čiastočne sa vzdať dosiahnutého, pre väčšinu ľudí predsa len azda uspokojivého životného štandardu. Asi nás čaká bolestný proces, vyvolávajúci nové komplikácie, neistoty a otázky.

Ako historikovi mi ukrajinské udalosti hrozivo pripomínajú situáciu v Európe z konca tridsiatych rokov minulého storočia, keď nacisti svoje agresívne kroky zdôvodňovali ochranou štátu a národa, ktorého životné záujmy sú vraj ohrozované blízkymi i vzdialenejšími nepriateľmi. Veľká časť nemeckej spoločnosti tejto lživej propagande uverila a podľahla fanatizmu, čo malo pre ďalší vývoj v Európe katastrofálne následky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie