Denník N

Karikaturista Danglár: Teraz sa to láme a uvidíme, či sme sa niekam posunuli

Jozef "Danglár" Gertli. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jozef „Danglár“ Gertli. Foto N – Tomáš Benedikovič

Známy výtvarník a karikaturista Jozef „Danglár“ Gertli v rozhovore vraví, prečo Robert Fico a Robert Kaliňák mali byť za mrežami už dávno, ako ťažko nesie, že ľudia v jeho okolí podľahli bludom, a aké pocity má pri kreslení Vladimira Putina.

Po revolúcii ako prvý kreslil politické karikatúry. Mal obdobia, keď sa na to chcel vykašľať, ale zakaždým si to rozmyslel. Známy karikaturista Jozef „Danglár“ Gertli oslávil začiatkom roka šesťdesiatku a v rozhovore spomína, čo pri kreslení zažil.

V rozhovore sa dočítate aj to,

  • kedy bolo najťažšie kresliť politikov,
  • čo vypovedá o Slovensku, keď Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi hrozí väzenie,
  • prečo považuje za nebezpečné, ak je vo vláde veľa amatérov,
  • prečo má ruský prezident takú podporu na Slovensku,
  • čo si myslí o vtipoch na Zomri či o Cynickej oblude.

Ešte stále je tu covid, Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine a na Slovensku sa odohráva zápas o právny štát. Ako sa máte v tejto zložitej dobe?

Mám pocit, že teraz žijeme šialenú dobu. Pri covide sme mali pocit, že oslabil, akoby išiel do stratena. Mysleli sme si, že sa budeme môcť normálne stretávať a fungovať. Ale všetko sa rozsypalo, prišlo zdražovanie, k tomu vojna… Tá ma šokovala. Neveril som, že v 21. storočí môže byť niekto taký kretén, že toto dokáže urobiť.

Máte obavy z toho, čo môže nasledovať?

Spolieham sa na to, že sme v NATO. Všetci tí paviáni, čo vrieskali, prečo tu majú byť nejakí Američania, sú zrazu ticho. Sú spokojní, že dôjdu na hranice vojaci, aj keď to nepriznajú. A navyše, nie sú to Američania, ale vojaci NATO.

Aj u nás doma boli na začiatku poplachy. Moja žena mi vravela: „Skontroluj pasy.“ A ja: „Načo, však s pasmi už roky nechodíme, furt cestujeme s občianskymi preukazmi. Hýbeme sa len v EÚ, od Portugalska po Grécko, tak nepotrebujeme pasy.“ Presviedčala ma: „Ale čo keď?“ A tak sme zistili, že polovica rodiny už má prepadnuté pasy. Nevšimli sme si to, lebo sme ich nepotrebovali. Potom bola panika a stáli sme v tých obrovských

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie