Denník N

Vývoj bojov (62. deň): Američania zverejnili, ako ich špionáž pomohla zachrániť Kyjiv a ako pomáha dodnes

Jeden z najmodernejších ruských vrtuľníkov, KA-52, o ktorý útočníci prišli počas bojov o letisko Hostomeľ. Foto - TASR/AP
Jeden z najmodernejších ruských vrtuľníkov, KA-52, o ktorý útočníci prišli počas bojov o letisko Hostomeľ. Foto – TASR/AP
  • Rusi postupujú, ale nezdá sa, že zásadne.
  • Strelkov dúfa v úspech do „jesenných mrazov“.
  • Čo Ukrajinci vedia vďaka Západu a prečo Rusi často strieľajú na prázdne polia?
  • Plus mapy dňa – situácia pri Chersone a Iziume.
  • Plus videá dňa – sériová výroba ruských vrakov + ako vyzerá jedno obyčajné ukrajinské mesto po víťazstve ruskej armády

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za utorok 26. apríla. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Rusi postupujú, ale nezdá sa, že zásadne. Hlavné otázky, na ktoré nie sú známe jednoznačné odpovede: 1. Vydrží ukrajinská obrana? 2. V Rusku pri Belgorode vybuchol ďalší muničný sklad, čo sa tam deje? 3. Ako dlho ruskému letectvu vydržia zásoby presne navádzanej munície? 4. Čo sa deje v Podnestersku a čo tam chcú Rusi podniknúť?

Prvej téme sa venujú všetky zdroje. Výsledok zďaleka nie je istý, situácia pri strategicky dôležitom Iziume je napätá, Ukrajinci prišli o ďalšie mesto, o ktoré bojovali, a Rusi vytrvalo tlačia i postupujú, ale nedá sa hovoriť o skokoch, skôr o drobných posunoch.

O množiacich sa výbuchoch a požiaroch na ruskom území sa dá s istotou povedať len to, že nejde o nehody. Ukrajinci sa k nim nehlásia a Rusi informujú len stroho.

Schopnosť viesť presné útoky v hĺbke nepriateľského územia je to, čo odlišuje ruskú a ukrajinskú armádu. Ukrajinská ju nemá, ale kapacity ruskej sa vyčerpávajú. Ďalej v prehľade o tom píše slovenské ministerstvo obrany.

Podnesterské udalosti sú rovnako bizarné ako celý tento komunistický skanzen. Rusi sa fingovanými útokmi snažia šíriť napätie, ale ich ďalší krok v oblasti nie je známy. Isté je len to, že v Podnestersku majú tak málo vojakov a ono samotné má také slabé ozbrojené sily, že útok odtiaľ na Odesu je málo pravdepodobný. Na rozdiel od útokov na vlastnom území o udalostiach v Podnestersku ruské médiá informujú s väčším nasadením.

Čo Ukrajinci vedia vďaka Západu a prečo Rusi často strieľajú na prázdne polia? O úlohe spravodajských informácií, ktoré Ukrajine poskytuje NATO, bola reč pred troma týždňami v prehľade o vývoji bojov zo 7. apríla. V utorok americká

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie