Denník N

Od súmraku do úsvitu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Imperatív osobnosti Roberta Fica je taký nespochybniteľný, že voči nemu neslobodno ani len vzniesť obvinenie. Našťastie, len v jeho vlastných očiach.

Autor je spisovateľ

Chovám sliepky. Aj sused začal. Príbytok im postavil taký parádny, že z väčšej vzdialenosti pripomína skôr kukučkové hodiny než kurín. Cez plot debatujeme o tom, čo zobú a čo nie. Vymŕvajú, sťažuje sa sused a ukazuje na zrno povyhrabávané z kŕmidla. Od hydiny rýchlo prejdeme k politike. Vojna, pandémia, ostatné katastrofy. Nebudeme si kaziť pekný deň, zarazí ma sused a ukáže na kvitnúci sad za nami, keď príde reč na obvinenie bývalého premiéra. Rešpektujem, viem, že ho svojho času volil. Nadhodím, že mne sa osvedčilo nasekať hydu mladej žihľavy. Nadrobno, ukazujem. Dnes už ani sliepka nie je to, čo bývala, mávne rukou sused, bárčo zobať nebude. Smejeme sa. Trpko, lebo obaja vieme, že sme zase pri politike. Konkrétne pri policajnej akcii Súmrak.

Nezávidím Robertovi Ficovi jeho rána. Kým si vyplachuje ústa po noci poznačenej desivými predstavami o vlastnej budúcnosti, pomaly a nerád sa vracia do reality. Je ešte kalnejšia, než sú tie najmučivejšie sny. Takému človeku raňajky nechutia, drahé náramkové hodinky ho netešia, luxusná topánka tlačí. Obrazne aj doslova. Nezávidím mu jeho pohľad do diára. Klamať, zahmlievať, ironizovať, urážať, vulgarizovať a na súmraku znova klamať. Tentoraz už sám seba, a to všetko vlastnou hlavou, svojho času nacenenou na 72 mega. To všetko v režime 24/7.

To, čo sa teraz deje v jeho hlave od chvíle, keď na Slovensku za jeho premiérovania nájomný vrah zabil Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, je však iba predzvesť skutočného pekla. Miestenka do oddelenia ťažkých previnilcov je preňho rezervovaná už dlho. Zatiaľ stále hovoríme o jeho politickej zodpovednosti za tú udalosť. No čosi sa mi marí, že práve tej by sa rád zbavil, lebo veď inak je on čistý ako ľalia! Nuž ale to treba najskôr dokázať. Vlastne až také jednoduché to nie je. Jemu bude stačiť, ak sa nepreukáže, že vinný je. Ak sa mu to podarí, do pekla, ktoré zažíva po tieto mesiace a dni on, bude chcieť hodiť nás. Každého, kto sa naňho čo i len krivo pozrel.

Samozrejme, máme na mysli kresťanské peklo, RF bol svojho času birmovaný, takže takáto iluminácia zaslúženého trestu je preňho podľa hodnotového sveta, ku ktorému sa hlási, záväzná. Oheň, síra, bičovanie, výkriky hrôzy a tak. Prečo? Nuž – sám to tak chcel. Odkiaľ to viem? Od neho. Započúvali ste sa v poslednom čase do jeho hlasu?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie