Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: Ako na obnovu Ukrajiny po vojne použiť ruské peniaze

Dmytro sa snaží zo svojho niekdajšieho domova zachrániť aspoň niečo. Veľa toho nie je. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Dmytro sa snaží zo svojho niekdajšieho domova zachrániť aspoň niečo. Veľa toho nie je. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Európska komisia sa už problému intenzívne venuje, rovnako ako viacerí americkí senátori, ktorí pripravujú aj zmeny zákonov.

Zmrazené účty ruskej centrálnej banky a majetky oligarchov predstavujú stovky miliárd dolárov, ktoré by mohli slúžiť Ukrajine.

Zmrazené peniaze ruskej centrálnej banky a majetky oligarchov by mohli byť použité na obnovu Ukrajiny. Ide o stovky miliárd dolárov, píše denník Financial Times. Má to však háčik: z právneho hľadiska to nebude jednoduché a Rusi by to mohli napadnúť na európskych a amerických súdoch.

Estónci prišli s iným nápadom: Rusko by malo prispievať na obnovu Ukrajiny tak, že časť peňazí, ktoré utŕži za predaj plynu a ropy, pôjde na účet, z ktorého sa bude čerpať finančná pomoc Ukrajine.

Najmä Poľsko však tlačí na Európsku úniu, aby boli na obnovu Ukrajiny použité všetky majetky zabavené v rámci sankcií. „Základný princíp je ten, že Rusko túto vojnu začalo, malo by teda za ňu aj zaplatiť,“ vyhlásil zástupca ministra zahraničia Pawel Jablonski. Podľa neho ide najmä o „politické rozhodnutie“ a o tom, ako ho vykonať, sa môže viesť debata.

Európski predstavitelia vidia problém práve v tom, ako to uskutočniť. Niektorí právnici tvrdia, že ľahšie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie