Denník N

Školský týždeň: Na základných a stredných školách je takmer 7 000 nových detí z Ukrajiny, mnohé ešte neprihlásili

Nová časť školského newsfiltra Školský týždeň: 1. Na slovenských základných a stredných školách je takmer 7 000 detí, ktoré utiekli pred vojnou na Ukrajine, mnohé sa do školy ešte neprihlásili. 2. Ministerstvo školstva chce zrušiť polročné prázdniny, chýbajú mu podložené argumenty.

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. Na slovenských základných a stredných školách je takmer 7 000 detí, ktoré utiekli pred vojnou na Ukrajine, mnohé sa do školy ešte  neprihlásili

Vojna na Ukrajine prebieha už viac ako dva mesiace. Od jej začiatku slovenskú hranicu prekročilo viac ako 360-tisíc ľudí, ktorí utiekli pred vojnou. Niektorí z nich sa rozhodli na Slovensku zostať, značnú časť tvoria deti. Téme vzdelávania detí z Ukrajiny v našich školách sa venujeme priebežne (tu, tutu). Aká je situácia dnes? Koľko z nich nastúpilo do slovenských škôl? A do ktorých?

Podľa údajov k 20. aprílu 2022 o dočasné útočisko na Slovensku požiadalo viac ako 69-tisíc ľudí. Z toho bolo bezmála 29-tisíc detí vo veku 0 až 17 rokov, teda 41,7 % zo všetkých žiadateľov a žiadateliek. K začiatku tohto týždňa o dočasné útočisko požiadalo už viac ako 70-tisíc ľudí a počet detí s určitosťou prekročil hranicu 29-tisíc.

Detailné informácie o vekovej štruktúre detí, ktoré k nám prichádzajú z Ukrajiny, nemáme. Môžeme však vychádzať z údajov z Česka, kde sa zverejňuje aj podrobnejšia veková štruktúra. Deti do 18 rokov tvoria v Česku 38,7 % osôb, ktoré dostali pobytové oprávnenie v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Je to teda o čosi menej ako u nás. Ak by sme vychádzali z podielov z Česka, na Slovensku by bolo len vyše 27-tisíc detí z Ukrajiny. Z toho približne 3 300 by mohlo byť detí vo veku do troch rokov, 4 200 od troch do šiestich rokov, 15 000 od šiestich do pätnástich rokov a 4 800 od pätnástich do osemnástich rokov. Reálne slovenské údaje budú vzhľadom na vyššie zastúpenie detí o čosi vyššie.

Pozrime sa teda, koľko detí z Ukrajiny v súčasnosti navštevuje slovenské školy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie