Denník N

Pätina plazov je ohrozená vyhynutím. Zoológ: Ak začne kolabovať ekosystém, nastane koniec

Chameleón. Foto – Unsplash.com/@ante_kante
Chameleón. Foto – Unsplash.com/@ante_kante

Do novej štúdie zaradili vyše 10-tisíc druhov plazov z celého sveta. Vedci zistili, že najohrozenejšie sú krokodíly a korytnačky.

Až pätina druhov plazov (vyše 1 800 druhov) je ohrozená vyhynutím.

Úplne najviac sú ohrozené krokodíly a korytnačky, z nich vyhubeniu čelí 50 a viac percent druhov.

31 druhov plazov už vyhynulo.

V novej štúdii, ktorá vyšla tento týždeň v top časopise Nature, analyzovali viac ako 10-tisíc druhov plazov (viac než 90 % z celkového počtu) z celého sveta.

Videl deštrukciu habitatov

Vedci píšu, že biodiverzitu plazov ohrozuje strata habitatov (prirodzeného prostredia) pre rozširovanie ľudských obydlí a pestovanie plodín či ťažba dreva, konštatuje štúdia.

Rolu zohráva aj lov a nelegálny obchod so zvieratami. Ohrozenie predstavuje takisto znečistenie životného prostredia a čiastočne aj klimatická zmena.

Juhovýchodná Ázia, západná Afrika, Madagaskar a Karibik sú oblasti s najvyššou druhovou diverzitou plazov (len v juhovýchodnej Ázii sa pre nové objavy od roku 1997 do roku 2017 celkový počet druhov plazov zvýšil viac ako dvojnásobne), no ide aj o centrá ich najväčšieho ohrozenia.

Daniel Jablonski, odborník na plazy a obojživelníky, pre Denník N priblížil zážitky z návštevy Annamského pohoria vo Vietname, čo je jedno z centier svetovej biodiverzity: „Prales je chránený, ale okolo je čistá deštrukcia habitatov, v lepšom prípade sekundárny les. V krajine je obrovský populačný boom a ľudia si tam stavajú sídla a budujú polia, kde pestujú plodiny, predovšetkým ryžu.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie