streda

Štátna tepláreň pred 3 rokmi odmietla dodávky Penty, po zmene vlastníka sa k teplu z paroplynu vrátila

Štát sa vracia sa k zmluve s paroplynom, ktorý už vraj nepotreboval. Ten vďaka tomu zarobí 7,5 milióna eur - a to nerátame výnosy z tepla.

Bratislavská teplárenská zásobuje teplom polovicu Bratislavy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koncom roka 2013 veľká časť Bratislavy tŕpla, či sa bude v bytovkách v zime kúriť. Penta uprostred vykurovacej sezóny oznámila, že počnúc rokom 2014 už nebude vykurovať východ metropoly zo svojej elektrárne, ktorá teplo vyrába súčasne s elektrinou, takzvaného paroplynu.

Zmluvu s Pentou vtedy nepredĺžila štátna tepláreň, ktorá si objednávala teplo z paroplynu pre Ružinov, Staré a Nové Mesto. Štátni manažéri vtedy vysvetľovali, že s finančníkmi sa nevedia dohodnúť na tom, ako bude vyzerať nová zmluva o teple. Pôvodná, ešte z éry Vladimíra Mečiara, končila.

Sme pripravení dodávať teplo v týchto mestských častiach aj bez paroplynu, v požadovanom množstve a kvalite, vyhlasovala tepláreň a naštartovala svoje staré, už dávno len minimálne používané kotly.

Teplo v Bratislave nakoniec bolo aj po Novom roku 2014, aj 2015, aj 2016 - ani nič nevybuchlo, ani s cenami tepla to nijako nezatriaslo. Je pravda, že štátnym teplárom nahrala párkrát po sebe aj menej chladná zima.

Pente sa už potom paroplyn neoplatilo prevádzkovať len pre elektrinu, predala ho levickej firme EI Group.

S novým súkromníkom našli spoločnú reč

Dnes je všetko inak. "Spoločnosť Bratislavská teplárenská odoberá teplo z externého zdroja paroplynový cyklus - PPC Energy," potvrdila zavŕšenie nového biznisu hovorkyňa štátnej teplárne Jarmila Galandáková.

Zmluvu o budúcej zmluve podpísali teplári úplne potichu ešte pár dní pred Vianocami 2014. Už vtedy prestali hovoriť, že pomoc s teplom nepotrebujú. Naopak, noví levickí majitelia paroplynu s nimi našli spoločnú reč, o čom svedčí záznam o uzatvorení zmluvy o budúcej zmluve.

Z dokumentov, ktoré  má Denník N k dispozícii, vyplýva, že s privátnymi dodávkami cez štátne rozvody až do panelákov sa ráta na desať rokov. Naplno sa mali rozbehnúť najneskôr do konca marca 2016.

Nie je jasné, prečo sa dodávky z paroplynu nakoniec oneskorili o jednu - dve vykurovacie sezóny.

"Spoločnosť Bratislavská teplárenská uzatvorila s dodávateľom PPC Energy dodatok týkajúci sa posunutia termínu odberu tepla na koniec roka 2016. Termín bol dodržaný," vysvetlila bratislavská tepláreň. Majiteľ paroplynu pokutu za omeškanie platiť nemusel.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88759 z vás dostáva správy e-mailom