Denník N

Pašku chráni pred novinármi jeho ochrankár, odišiel s ním do civilu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajt z ochranky odišiel s Pavlom Paškom do civilu už druhýkrát. V parlamente ho bránil pred fotografmi a kameramanmi.

Pred mimoriadnou schôdzou parlamentu o odvolaní ministra zdravotníctva Viliama Čisláka prišiel do parlamentu aj jeho bývalý predseda Pavol Paška, ktorý kedysi v zdravotníctve podnikal.

„Idem sa pozrieť na klub,“ tvrdil. Na ďalšie otázky už neodpovedal. Keď ho čakala skupinka novinárov, Paška si zavolal ochrankára, ktorý mal novinárom brániť vo výhľade naňho. Tí museli počkať za dvermi, ktoré kedysi nariadil zamknúť práve Paška ako šéf parlamentu.
Video: Paška sa pol hodiny skrýval pred novinármi, pomôcť musel ochrankár
autor: Martina Pažitková

Ide o toho istého ochrankára, ktorý chránil Pašku v čase, keď bol predsedom parlamentu, vtedy ešte ako policajt Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Keď Paškovi po odstúpení z funkcie zanikol zákonný nárok na ochranku, policajt odišiel do civilu a pre Pašku pracuje ako súkromná osoba. Urobil tak už druhýkrát, aj keď bol Paška predtým v opozícii.
Je to bežné
Ministerstvo vnútra hovorí, že je bežné, že ochrankár odíde s tým, koho chráni, do civilu a že ho potom znovu prijmú do polície.

Kto Paškovi ochrankára platí a prečo ho potrebuje? Úrad vlády ani Smer zatiaľ na otázku neodpovedali.

Na to, čo robí Paška v parlamente, sa pýtali ministra zdravotníctva Viliama Čisláka aj poslanci. „Mne sa zdá, že som tu videla pána Pašku, a rada by som vedela, prečo tu bol,“ opýtala sa Janka Šípošová z OĽaNO. Minister jej neodpovedal.

Hoci Paška už pre kauzu CT nie je predsedom parlamentu a vzdal sa aj poslaneckého mandátu, stále je podpredsedom Smeru. Podľa informácií zo strany Paška oznámil, že vo voľbách nebude kandidovať do parlamentu.
Odvolávanie Čisláka sledujeme online

Čisláka odvolávajú druhýkrát
Paška prišiel do parlamentu v deň, keď sa opozícia už druhýkrát snaží odvolať Čisláka. Vyčítajú mu najmä to, ako riešil kauzy vo svojom rezorte. Napríklad, že sa zastával bývalého šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia.

Po tom, čo Forai ohlásil, že pre zmluvy so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkou sa vzdá funkcie, Čislák povedal, že ak sa nepotvrdí pochybenie, Foraia dosadí do čela poisťovne späť. Dnes to už nezopakoval.

Zastal sa aj bývalej ministerky Zuzany Zvolenskej, ktorá odišla po kauze CT v piešťanskej nemocnici. Tú označil ako pseudokauzu. A nedávno sa postavil aj na stranu svojho štátneho tajomníka Mária Miklošiho, ktorého meno je na zmluvách medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a firmou, kde je spoločníkom a v minulosti bol konateľom. Dnes je konateľkou Miklošiho manželka. Podľa ministra išlo len o administratívnu chybu.

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie