Denník N

Šimečka a Vašečka: Verejný proces s Ficom môže byť pre spoločnosť katarziou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na úrade vlády vraj fungovala zločinecká skupina, ktorú viedli Robert Fico a Robert Kaliňák. Zasiahlo vás nejako obvinenie bývalého premiéra a zatiaľ neprávoplatné vzatie do väzby bývalého ministra vnútra? 

Šimečka: Že by ma to nejako vnútorne zasiahlo a srdce by mi vyskočilo z hrude, to nie. Mierne ma to prekvapilo. Je to taká situácia, keď sa stane niečo, že si človek povie: aha, už je to tu. A toto je ono. Politik, bývalý minister vnútra, šup – a je v cele. To je naozaj výnimočná udalosť, ale že by ma to zasiahlo, to by som veľmi preháňal.

Prezident Kiska už v roku 2019 povedal, že Slovensko je mafiánsky štát. Mal pravdu? 

Vašečka: Čiastočne áno. Nadviažem na tú predchádzajúcu otázku – ja nemám krvavé oči, je to výnimočná situácia, ale silno to neprežívam. Je to ako v divadle. Keď sa v prvom obraze objaví pištoľ, tak v treťom vystrelí. V roku 1999 Robert Fico založil stranu, ktorá už vtedy bola neštandardná. Najprv bola marketingovou agentúrou, ktorá predávala svoj produkt, Roberta Fica, a zároveň od začiatku išlo o biznis. Hovorilo sa o akciách, akcionároch, takto nevyzerá politická strana. Ten biznis bol od začiatku predurčený na to, že keď budeme pri moci a budeme mať absolútnu moc, tak sa podľa toho zariadi. Tak sa aj zariadili a presne tak sa to aj skončilo. V tomto zmysle by sme nemali byť prekvapení. Ten prvok mafiánskeho štátu, skupiny, ktorá sa správa ako mafiánska štruktúra, všetci musia byť lojálni, to je jediné, čo sa vyžaduje, a capo di tutti nad tým všetkým drží ochrannú ruku a za každú cenu sa snaží zachrániť svojich členov. Toto vidíme celé roky a je to kópia z Kalábrie.

Šimečka: Áno, ale ten pojem ‚mafiánsky štát‘ priniesol maďarský novinár Bálint Magyar, ktorý písal o Orbánovom režime. Tam to sedí oveľa viac. To je mafiánsky štát v zmysle uzavretej štruktúry, môžeme v istom zmysle hovoriť o unesenom štáte. Ja by som tento pojem na Slovensko nepoužil, dokonca ani za Ficových čias, lebo to bola pomerne malá skupina, ktorá síce mala obrovskú moc a robila všetko, čo hovorí Michal, ale ten štát sám ešte stále fungoval mimo tých štruktúr ako relatívne demokratický štát. Bol by som opatrný.

Vašečka: Samozrejme, všetci poznáme Bálinta Magyara, ktorý je politológ. On hovorí o tom, že tá pyramída je dokonalá. Na jej vrchole je jeden človek. V tomto zmysle áno, Slovensko bol taký pluralitný mafiánsky štát. Rôzni oligarchovia medzi sebou súťažili a museli súťažiť. Niekto by dokonca povedal, že ich nechali súťažiť, aby sa udržiavalo medzi nimi nejaké ekvilibrum. Bola to taká zvláštna hra. V tomto zmysle úplne súhlasím s Milanom, že keby sme za mafiánsky štát vydávali to, čo vidíme v Rusku u Putina alebo u Orbána, teda jasnú pyramídu, kde je na vrchole jeden človek, v tomto zmysle sme mafiánskym štátom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

Robert Fico

Robert Kaliňák

V redakcii

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie