Denník N

Ako sa váš syntentický sveter dostane až do vášho žalúdka

Zahreje, ale aj kontaminuje. Ilustračné foto – Flickr
Zahreje, ale aj kontaminuje. Ilustračné foto – Flickr

Mikroskopické umelé vlákna vás možno príjemne zahrejú, ale keď odevy z nich operiete, drobné čiastočky sa dostanú až do oceána.

Píše James Greiff, článok publikujeme so súhlasom Washington Post

Ako je vonku stále chladnejšie, je čas vytiahnuť sveter. Pokiaľ možno teplý, ľahký a v príjemnej zelenej farbe.

Možno ste nevedeli, že ak je váš sveter zo syntentickej vlny, veľká časť jeho materiálu pochádza z recyklovaných plastových fliaš. Asi je lepšie, keď je také niečo vo vašom svetri, než keby to malo byť niekde na skládke.

Avšak sveter je „zeleným“, len pokým ho nevyperiete. V práčke sa z neho uvoľnia tisíce mikroskopických umelých vlákien a cez odtok sa dostanú do jazera, do rieky a do oceánu.

Vo svete, v ktorom našej planéte hrozí upečenie sa vplyvom skleníkových plynov, táto hrozba nevyzerá byť až taká vážna. Ibaže stále viac vedcov sa prikláňa názoru, že naopak, mikrovlákna z umelej vlny sú vážnym ohrozením.

Potrava pre ryby

Syntetická vlna z polyesteru, teda z materiálu, ktorý sa nerozkladá, je podobne ako väčšina plastov vyrobený z ropy a odolný voči prírodným živlom.

Jeho malé kúsočky často zjedia malé ryby a prirodzení čističi, akými sú napríklad ustrice či mušle. V potravinovom reťazci sa potom posúvajú smerom nahor, až k nám, ľuďom. Vedci sa teraz pokúšajú zistiť, ako to sa to prejaví na našom zdraví.

Ale to nie je všetko, je tu ešte jeden problém: k mikroskopickým vláknam sa zvyknú prichytiť rôzne drobné nečistoty, napríklad polychlórované bifenyly. Pre morské živočíchy je zlé už to, že jedia plasty. Konzumácia plastov kontaminovaných toxickými látkami je ešte oveľa horšia.

Mikroskopický odpad z vášho svetra je takmer všade. Pri jednom praní sa uvoľní približne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie