Denník N

Košický newsfilter: Na promenádu na Šírave zatiaľ nie sú peniaze, projekt sa predražil desaťnásobne 

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk


1. Na promenádny chodník na Šírave zatiaľ nie sú peniaze

Víťazný návrh promenádneho chodníka na Šírave. Vizualizácia: 2M ateliér

Zemplínska šírava už tri roky čaká na promenádny chodník. Má spojiť pobrežie pri Thermalparku s mólom hotela Glamour. Vzhľadom na jeho atraktívne riešenie –  sčasti má viesť ponad hladinu Šíravy – by mal byť magnetom pre turistov.

V januári 2019 krajská organizácia Košice Región Turizmus vybrala víťazný architektonický návrh a chystala sa na obstarávanie dodávateľa stavby. Prvotnú dotáciu na promenádu vo výške 195-tisíc eur schválili krajskí poslanci ešte o dva roky skôr.

Ale dodnes sa s promenádou nepohlo. Preto sa na pondelkovom (25. 4.) zastupiteľstve poslanec Milan Kaplan pýtal vedenia kraja, či chce v tomto zámere pokračovať, alebo od neho ustúpiť. Dôvodom na ústup by mohli byť chýbajúce financie.

Župan Rastislav Trnka vysvetľoval, že proces schvaľovania (napríklad EIA) zdržiavali hlavne štátne orgány, ktoré ho pripomienkovali. „Momentálne je projektová dokumentácia hotová, len tá cena je diametrálne odlišná, blížime sa k dvom miliónom eur. Otázka je, či dofinancujeme ten zvyšok, alebo to necháme tak. Zatiaľ pracujeme s verziou, že by sa promenáda realizovala, a hľadáme finančné zdroje,“ povedal Trnka.

Na rokovaní krajských poslancov pri bode o výročnej správe organizácie Košice Región Turizmus rozhodnutie o promenáde na Šírave zatiaľ nepadlo.


2. Kňazi sa v Ríme sťažovali na Babjaka, arcibiskup rezignoval

Prešovský arcibiskup Ján Babjak musel odísť zo svojho postu. Jeho rezignáciu po schválení pápežom Františkom oznámila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie