Denník N

Vývoj bojov (67. deň): Ukrajinci zasiahli ruský štáb a zabili ďalšieho generála, ale Gerasimov to nebol

Zľava Šojgu, Putin a Gerasimov. Takto pokope spolu už dávno neboli. Foto – TASR/AP
Zľava Šojgu, Putin a Gerasimov. Takto pokope spolu už dávno neboli. Foto – TASR/AP
  • Rusi sa snažia obkľúčiť časť Ukrajincov pri Lymane.
  • Čo zo správ o útoku na hlavného Putinovho generála sa potvrdilo.
  • Mapy dňa – situácia medzi Iziumom a Lymanom + časozberná mapa od začiatku vojny.
  • Videá dňa – útok na štáby ruskej armády; zostrelená Su-34; jeden z najväčších výbuchov tejto vojny; bombardovanie ukrajinských pozícií cez termokameru, útok na ruské člny z bayraktaru.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za nedeľu 1. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Rusi sa snažia, ale chceli by viac. Počas uplynulých troch dní ruská armáda pokračovala v ofenzíve len s obmedzenými úspechmi. V sobotu sa pomerne intenzívne riešila hrozba obkľúčenia ukrajinských jednotiek medzi mestami Izium a Lyman severne od rieky Siverskij Donec. Zobrazuje ju táto mapa zo soboty:

O deň neskôr, teda v nedeľu, bola situácia veľmi podobná:

Rovnaká oblasť na inom type mapy. Červené krížiky znázorňujú mosty cez rieku, ktoré už ukrajinská armáda vyhodila do vzduchu, aby sa cez ne nemohli presúvať Rusi. Jediný zostávajúci znázorňuje zelený obdĺžnik. Ak chcú Ukrajinci severne od rieky pri ústupe zachrániť aj svoju

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie