Denník N

Craig Ramsay: Video so Slafkovským ma pobavilo. Neviem, ako by som reagoval, keby to spravil v reprezentácii

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Craig Ramsay si užíva prácu na Slovensku. Teraz to platí obzvlášť, pretože po olympijskom bronze jeho angažovanie už nespochybňuje prakticky nikto. Keď po olympiáde vystúpil v podcaste Buffala Sabres, na chvíľu prepol z angličtiny do slovenčiny, aby povedal: „Som šťastný chlapec.“

Napriek tomu je v tejto chvíli otázne, či bude Ramsay pokračovať pri slovenskej reprezentácii aj po najbližších majstrovstvách sveta. Tvrdí, že ak Miroslava Šatana nezvolia 9. mája na Kongrese SZĽH za prezidenta zväzu, pri reprezentácii skončí.

Čo bude s Ramsaym, ak Šatana zvolia?

„S Mirom sa tejto otázke zatiaľ vyhýbame. Uvidíme, ako dopadnú najbližšie majstrovstvá sveta. Možno na ich konci nikto nebude chcieť, aby som sa vrátil, a všetko sa uľahčí,“ smeje sa Ramsay.

V rozhovore ďalej hovorí:

  • ako zareagoval na video, v ktorom Juraj Slafkovský vysvetľoval spoluhráčom z TPS Turku, ako majú hrať;
  • ako pristupuje k hráčom ako Adam Liška či Róbert Lantoši, ktorých nenominoval na olympiádu, no teraz sa na nich spolieha;
  • či sa s Miroslavom Šatanom ťažko komunikuje;
  • či bolo vhodné vo volebný deň pohroziť odchodom z reprezentácie, ak nezvolia Šatana;
  • ako tím ovplyvnia absencie Mareka Hrivíka s Petrom Cehlárikom a príchod Tomáša Tatara;
  • prečo hráme moderne my a nie Fíni.

Keď nám na olympiáde nevyšli prvé dva zápasy, bolo to aj preto, že vám hráči chceli hovoriť do koučingu a riešili, kto bude hrať v presilovkách a oslabeniach. Pritom ste pri tíme boli už piatu sezónu, hráči vás rešpektovali a poznali váš systém. Prejavili sa opäť zlé návyky z minulosti?

Na toto sa ťažko odpovedá. V prvom rade, hrali sme štýlom, akým sme chceli, a hrali sme celkom dobre. Hoci sme prehrali, v zápasoch proti Fínom aj Švédom sme mali 40 striel. Nerobili sme však správne všetky detaily. Vyplývalo to z napätia, ktoré vznikalo v súvislosti s tým, kto bude kde hrať. Neviem, prečo sa práve na tomto turnaji hráči rozhodli, že budú hovoriť trénerom, čo majú robiť. Po týchto dvoch zápasoch sme mali deň voľna, počas ktorého sme hráčom veľmi jasne povedali, že budú hrať tam, kde im povieme, a robiť to, čo im povieme. Prejavili sa vtedy aj lídri vnútri tímu, začal výborne chytať [Patrik] Rybár, odohrali sme špeciálny zápas proti USA a potom už boli na palube všetci. Bol som zo správania hráčov prekvapený, ale potešilo ma, že sa našli lídri, ktorí tím vrátili na správnu koľaj, a zrazu všetko do seba zapadlo. Ako som povedal už v minulosti, tretia tretina zápasu o bronz proti Švédom patrila k najlepším, aké som ako tréner videl.

Veľká pozornosť sa zameriava na Juraja Slafkovského, ktorý by mal byť draftovaný v prvej trojke. Na olympiáde hral na konci turnaja už aj v oslabeniach. Pôvodne na ne nebol určený, ale keď sme mali defenzívneho útočníka na trestnej lavici, Slafkovský sa na vás pozeral, kým ste ho neposlali na ľad. 

Slavi chce hrať v každej situácii. Nie je o tom, že by nemohol, ale ja sa musím rozhodnúť, ako veľmi ho chcem využiť, pretože je to chlapec, ktorý mal len nedávno osemnásť rokov. Ja som chcel najmä jeho ofenzívne schopnosti, no on chcel urobiť viac. Vždy chce viac. Nakoniec som ho teda použil aj v oslabeniach. Na ľad potom práve mala ísť jeho prvá formácia s Hrivíkom a Cehlárikom. Chcel som ich však o jedno striedanie pozdržať práve preto, aby Slavi nabral dych, pretože hral v oslabení. Len sa na mňa pozrel a povedal: „Ja som pripravený, chcem ísť.“ Tak som ich rovno poslal na ľad. Je to chlapec, ktorý chce hrať v každej situácii, chce mať čo najdlhší čas na ľade. Preto sme mu aj museli vysvetliť, že si nemôže predlžovať striedania. Túto chybu robí veľa mladých hráčov. Je to skvelý chlapec s úžasnou budúcnosťou.

Videli ste video z fínskej ligy, v ktorom si zobral tabuľu a začal starším spoluhráčom kresliť, ako majú hrať?

Áno, videl. (smiech)

Čo naň hovoríte?

Hráčom vždy hovorím, že sa pred každým buly musia rozprávať, ale to, čo spravil, bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie