Denník N

Koordinátor humanitárnej pomoci: Na Ukrajinu sme viezli ryžu, múku, cukor a vrecia na mŕtvoly

Anton Frič, koordinátor humanitárnej pomoci Spišskej katolíckej charity videl v Buči a v Brovaroch skazu, ale aj obyvateľov, ktorí si postupne opravujú svoje domovy.

Anton Frič, otec piatich detí, pomáha v teréne od začiatku vojny na Ukrajine. Počas prepravy humanitárnej pomoci na východ Ukrajiny sa vyhýba aj mínam a využíva svoje skúsenosti z Iraku. V rozhovore sú použité fotografie z jeho poslednej cesty na východ Ukrajiny.

V Dnipre ste doviezli infúzie do nemocnice, ktorá ošetruje aj ranených z frontu. Je ukrajinské zdravotníctvo úplne odkázané na humanitárnu pomoc?

Okrem troch kamiónov s jedlom sme doviezli aj tri dodávky, v ktorých boli lieky v hodnote viac ako 150 000 eur a jeden chladiarenský pick-up s inzulínom a ďalšími liekmi vyžadujúcimi chladenie. Na Ukrajine už nemajú ako vyrobiť inzulín. Jedna fabrika bola zbombardovaná a druhá nemá komponenty. Ja som mal v dodávke infúzie, to sú život zachraňujúce veci. V Dnipre robia akútnu medicínu, zachraňujú ľudí s ťažkými zraneniami, stabilizujú ich a potom ich na ďalšiu liečbu posielajú napríklad do Kyjiva či Ľviva. Tiež sme im doviezli jednu sanitku. Bez takej pomoci ľudí zachraňovať nedokážu.

Dodávky vezú lieky. Foto – Anton Frič

Odkiaľ máte sanitky?

Túto daroval majiteľ popradskej ATE. Ale jednu sme tam dodali hneď, keď vypukla vojna, už je nepojazdná. V tom teréne sanitky nevydržia dlho. Musíme ju vziať na opravu, ak je v opraviteľnom stave. Cez charitu chceme v priebehu mája kúpiť ešte štyri.

V Dnipre ste zložili aj osemdesiat ton slovenských potravín. Čo sa s nimi deje ďalej?

V sklade sme ich zložili večer, celú noc ich balili do balíkov pomoci lokálni dobrovoľníci a ráno už v rade na pomoc stálo asi päťsto ľudí.  V Dnipre je z Donecka, Luhanska či Mariupola asi 50- až 70-tisíc vnútorných vysídlencov. Donecká charita, ktorá sa v 2014 presťahovala do Dnipra, tam trikrát v týždni vydáva pomoc. Ľudia bývajú v domácnostiach, ale aj v telocvičniach a školách.

Práve, keď ste boli v Dnipre, zbombardovali tam stanicu. Videli ste to?

Dnipro

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie