Denník N

Ramsay mohol byť so Slovenskom už vo Vancouvri 2010. Chceli ma Šatan s Chárom, no vedenie nie, hovorí

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Príbeh Craiga Ramsayho na Slovensku sa začal v roku 2017 a športovým fanúšikom je dobre známy. Skúsený tréner s príjemným vystupovaním začal dávať šance neznámym aj veľmi mladým hráčom a napriek nižšej kvalite sa snažil o útočný hokej.

Zo začiatku to neprinášalo výsledky, ale „len“ hru, na ktorú sa dalo pozerať po rokoch výsledkového i herného trápenia. Po piatich sezónach práce sa však dočkal aj veľkého úspechu v podobe bronzovej medaily na olympiáde v Pekingu 2022.

Málo známe však je, že Ramsay mohol so slovenskou reprezentáciou spolupracovať už o sedem rokov skôr. Ramsay bol v sezóne 2009/10 tretí rok asistent trénera v Bostone Bruins, za ktorý v tom čase hrali Miroslav Šatan a Zdeno Chára.

Títo hráči vtedy prišli s nápadom, že by sa Ramsay mohol pripojiť ku slovenskej reprezentácii, ktorá mala na olympijskom turnaji vo Vancouvri predposledný raz k dispozícii takmer kompletnú zlatú generáciu. Pamätný turnaj priniesol výborné výkony slovenských hráčov a skončil sa štvrtým miestom po nezvládnutej tretej tretine v zápase o bronz s Fínmi. Slováci v nej stratili vedenie 3:1 a prehrali 3:5.

Ramsay teraz pre Denník N opísal, ako blízko bol v roku 2010 k dohode so slovenským tímom a na čom to stroskotalo.

Asistent trénera Jána Filca z Vancouvru Ľubomír Pokovič tvrdí, že podobné informácie by sa nemali vynášať na verejnosť. „Mal by sa venovať súčasnosti, čo bolo, bolo. Nejaká diskrétnosť k tomu vždy patrí. Čo o tom vôbec rozpráva?“ povedal o Ramsaym.

Možno sa báli, že im preberiem trénovanie

Keď Šatan s Chárom oslovili Ramsayho prvý raz, myšlienka sa mu zapáčila. Stanovil si podmienku, ktorej splnenie nebolo príliš náročné, no nie všetkým sa prítomnosť kanadského trénera na olympiáde pozdávala tak ako Chárovi so Šatanom, ktorí s nim mali skúsenosť.

„Miro a Zee sa ma pred olympiádou vo Vancouvri spýtali, či by som mal záujem pomôcť slovenskému tímu. Nie ako tréner, ale ako poradca pri zápasovej príprave, nápadoch a podobne. Povedal som, že to spravím, ak si budem môcť so sebou zobrať aj svojho syna, ktorý bol bývalý videotréner Pittsburghu Penguins. Odprezentovali tento nápad manažmentu, ktorý povedal ‚nie‘,“ hovorí Ramsay.

Aký bol dôvod odmietnutia? Ramsay ho nevie presne, môže si len domýšľať. „Neviem, kto to rozhodnutie urobil, a ani na tom nezáleží. Bolo by to v každom prípade zaujímavé. Nikomu to nevyčítam, možno sa obávali, že budem chcieť prevziať riadenie tímu. Dal som však veľmi jasne najavo, že to nie je v mojom úmysle. Povedal som to Mirovi aj Zeemu. Chcel som naozaj len poradiť, a nie prebrať trénovanie mužstva.“

„Snažia sa nás zhadzovať?“

Ján Filc sa odmietol k téme vyjadriť, vtedajší generálny manažér Peter Bondra do uzávierky článku na žiadosť o stanovisko nereagoval.

Filcovým asistentom bol vo Vancouvri Ľubomír Pokovič, ktorý tvrdí, že vtedy o iniciatíve Šatana a Cháru nevedel. „Prvýkrát som sa o niečom takom dozvedel, keď Ramsay prichádzal a niekto napísal do novín, že sa to vraj dialo. Predtým som o tom nemal ani tušenia.“

Pokovičovi sa zdá čudné, že sa Ramsay vyjadruje k tomu, čo mu niekto ponúkol pred rokmi. „My sme vo Vancouvri boli úspešní, naozaj treba brať do úvahy, že to bola asi najsilnejšia olympiáda vôbec, čo sa týka hokeja. A takto sa nás niekto snaží zhadzovať?“

Ľubomír Pokovič (vľavo) a Ján Filc po víťazstve nad Ruskom na olympiáde vo Vancouvri 2010. Foto – TASR

Kontakt sa prerušil na 7 rokov

Ramsay, Šatan a Chára sa po olympiáde znovu stretli v Bostone a Šatan zažil svoje posledné slávne momenty v profilige. V sérii prvého kola play-off proti Buffalu dal víťazný gól v dvoch zápasoch a Boston vyhral 4:2 na zápasy. Rozbehnutý Šatan skóroval v každom z prvých troch zápasov druhého kola proti Philadelphii, potom sa však prestalo dariť jemu aj celému tímu a Boston sa stal jedným zo štyroch tímov v histórii, ktorý premrhal vedenie 3:0 na zápasy.

Sklamaní Ramsay a Šatan po sezóne klub opustili, a teda už neboli pri tom, keď o rok neskôr Zdeno Chára ako kapitán priviedol Bruins k prvému Stanley Cupu po 39 rokoch. Šatan sa vrátil do Európy, kde odohral svoje posledné štyri sezóny za Slovan Bratislava s krátkou zastávkou v Dyname Moskva.

V reprezentácii patril spolu s Chárom ku kľúčovým hráčom pri striebre z Helsínk 2012 a jedným z najvýraznejších momentov v záverečnej fáze kariéry bola jeho roztržka s Chárom v lockoutovej sezóne 2012/13 po Chárovom zákroku v zápase KHL medzi Šatanovým Slovanom a Chárovým Levom Praha. Pre ňu tréner Vladimír Vůjtek nenominoval Šatana na olympiádu v Soči, čo neskôr označil za chybu.

Čo bolo medzitým s Ramsaym? V Bostone pracoval tri roky s hlavným trénerom Claudeom Julienom, ktorý na pozícii pokračoval aj po vypadnutí s Philadelphiou a zotrval na nej až do roku 2017. Ramsay po olympijskej sezóne 2009/10 odišiel z klubu, pretože dostal ponuku, ktorá sa neodmieta.

Ozval sa mu Rick Dudley, starý kamarát z hráčskych čias v Buffale Sabres. Dudley bol v tom čase generálny manažér Atlanty Thrashers a Ramsaymu ponúkol miesto nie asistenta, ale rovno hlavného trénera, kde sa stretol s Borisom Valábikom.

Ramsay odtrénoval celú sezónu a nepočínal si zle. Síce nepostúpil do play-off, dosiahol však štvrtý najvyšší bodový zisk z 11 sezón tohto neúspešného tímu. Pracoval v náročnom prostredí, keďže sa dlhšie hovorilo, že tím v NHL skončí a po sezóne sa to aj potvrdilo – organizácia sa presunula z Atlanty do Winnipegu.

Ramsay sa presunul na Floridu, kde aj žije. Pracoval tam tri sezóny ako asistent trénera. Na tejto pozícii bol potom rok v Edmontone Oilers. Jeho poslednou prácou v NHL bola pozícia konzultanta pre Montreal Canadiens v sezóne 2016/2017. Potom už plánoval zvoľniť a oddychovať. Vtom sa však ozval Šatan, starý známy z bostonských čias.

Nástupcovia sú podľa neho pripravení

Keď sa Šatan začal výraznejšie angažovať v slovenskom hokeji, medzi prvými si spomenul na trénera, s ktorým mal výbornú skúsenosť v Bostone. A už ako generálny manažér reprezentácie mu ponúkol miesto trénera reprezentácie.

V tejto chvíli nie je jasné, či Ramsay bude pokračovať pri slovenskej reprezentácii aj v budúcej sezóne. So Šatanom o tom majú hovoriť po skončení majstrovstiev sveta. Ramsay má totiž 71 rokov a svoju úlohu už splnil – zmenil myslenie mnohých ľudí v slovenskom hokeji a zo svojich asistentov si vychoval možných nasledovníkov.

Napríklad Róbert Petrovický, Andrej Podkonický či Ján Pardavý sú podľa neho pripravení stať sa trénermi reprezentácie.

To však ešte neznamená, že to obľúbený tréner ešte jeden rok nepotiahne.

Craig Ramsay (uprostred) so svojimi asistentmi Andrejom Podkonickým (vľavo) a Jánom Pardavým. Foto – TASR

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hokej

MS v hokeji

program slovenských hokejistov na MS vo Fínsku:

  • Francúzsko – Slovensko 2:4
  • Slovensko – Nemecko 1:2
  • Slovensko – Kanada 1:5
  • Švajčiarsko – Slovensko 5:3
  • Kazachstan – Slovensko 3:4
  • Taliansko – Slovensko 1:3
  • Slovensko – Dánsko 7:1

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie