Denník N

Ramsay mohol byť so Slovenskom už vo Vancouvri 2010. Chceli ma Šatan s Chárom, no vedenie nie, hovorí

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Príbeh Craiga Ramsayho na Slovensku sa začal v roku 2017 a športovým fanúšikom je dobre známy. Skúsený tréner s príjemným vystupovaním začal dávať šance neznámym aj veľmi mladým hráčom a napriek nižšej kvalite sa snažil o útočný hokej.

Zo začiatku to neprinášalo výsledky, ale „len“ hru, na ktorú sa dalo pozerať po rokoch výsledkového i herného trápenia. Po piatich sezónach práce sa však dočkal aj veľkého úspechu v podobe bronzovej medaily na olympiáde v Pekingu 2022.

Málo známe však je, že Ramsay mohol so slovenskou reprezentáciou spolupracovať už o sedem rokov skôr. Ramsay bol v sezóne 2009/10 tretí rok asistent trénera v Bostone Bruins, za ktorý v tom čase hrali Miroslav Šatan a Zdeno Chára.

Títo hráči vtedy prišli s nápadom, že by sa Ramsay mohol pripojiť ku slovenskej reprezentácii, ktorá mala na olympijskom turnaji vo Vancouvri predposledný raz k dispozícii takmer kompletnú zlatú generáciu. Pamätný turnaj priniesol výborné výkony slovenských hráčov a skončil sa štvrtým miestom po nezvládnutej tretej tretine v zápase o bronz s Fínmi. Slováci v nej stratili vedenie 3:1 a prehrali 3:5.

Ramsay teraz pre Denník N opísal, ako blízko bol v roku 2010 k dohode so slovenským tímom a na čom to stroskotalo.

Asistent trénera Jána Filca z Vancouvru Ľubomír Pokovič tvrdí, že podobné informácie by sa nemali vynášať na verejnosť. „Mal by sa venovať súčasnosti, čo bolo, bolo. Nejaká diskrétnosť k tomu vždy patrí. Čo o tom vôbec rozpráva?“ povedal o Ramsaym.

Možno sa báli, že im preberiem trénovanie

Keď Šatan s Chárom oslovili Ramsayho prvý raz, myšlienka sa mu zapáčila. Stanovil si podmienku, ktorej splnenie nebolo príliš náročné, no nie všetkým sa prítomnosť kanadského trénera na olympiáde pozdávala tak ako Chárovi so Šatanom, ktorí s nim mali skúsenosť.

„Miro a Zee sa ma pred olympiádou vo Vancouvri spýtali, či by som mal záujem pomôcť slovenskému tímu. Nie ako tréner, ale ako poradca pri zápasovej príprave, nápadoch a podobne. Povedal som, že to spravím, ak si budem môcť so sebou zobrať aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS v hokeji

program slovenských hokejistov na MS vo Fínsku:

  • Francúzsko – Slovensko 2:4
  • Slovensko – Nemecko 1:2
  • Slovensko – Kanada 1:5
  • Švajčiarsko – Slovensko 5:3
  • Kazachstan – Slovensko 3:4
  • Taliansko – Slovensko 1:3
  • Slovensko – Dánsko 7:1

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie