Denník N

Dali mu do topánok ľadovú vodu, prišiel o prsty na nohách. Ukrajinec rozpráva o podmienkach v ruskom zajatí

Generálna prokuratúra teraz zhromažďuje svedectvá o vraždách a znásilneniach, ktorých sa ruskí vojaci dopustili v Kyjivskej oblasti a ďalších častiach Ukrajiny. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Generálna prokuratúra teraz zhromažďuje svedectvá o vraždách a znásilneniach, ktorých sa ruskí vojaci dopustili v Kyjivskej oblasti a ďalších častiach Ukrajiny. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Za oknom svietilo slnko a v diaľke bolo počuť bombardovanie. Nikita Horban sedel na starej nemocničnej posteli v Zaporižžiu na juhu Ukrajiny a prstami si prechádzal obväz na miestach, kde mával prsty na nohách.

Na sebe mal vojenské zelené tričko a vyťahané tepláky, v ktorých ho Rusi poslali späť na Ukrajinu. Bledý a vyziabnutý v rozhovore pre BBC opísal, ako ho ruskí vojaci uniesli a mučili.

Nikita Horban má 31 rokov, no nejeden by mu tipoval viac. „Veľmi som schudol,“ vysvetlil pre britskú stanicu a zahanbene sklopil zrak. „Nevyzerám dobre,“ zhodnotil.

Na Ukrajinu sa vrátil minulý týždeň v rámci výmeny väzňov. Do nemocnice v Zaporižžiu sa dostal so svojím krajanom. Serhija Vasylyhu vrátili Rusi s amputovanými nohami. „Nemal také šťastie ako ja,“ povedal Nikita.

Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková pre BBC potvrdila, že Nikitu poslali späť z Ruska. „Pri tejto výmene sa vrátili ťažko zranení ľudia – s amputovanými končatinami, so sepsou a s inými ťažkými zraneniami,“ povedala Vereščuková. „Mali jasné známky mučenia. Príbehy, ktoré nám rozprávali, sú príšerné.“

Toto je príbeh Nikitu Horbana, ktorého Rusi zajali a mučili. Nebol pritom príslušníkom armády, len laborantom v kyjivskej nemocnici. Rusi ho zadržiavali tri týždne.

Mokré nohy

Začiatkom marca vtrhla ruská armáda do Andrijivky, malej dediny, ktorá leží západne od Kyjiva. Nikita sa v tom čase skrýval v studenej a vlhkej pivnici so svojím nevlastným otcom Sašom, ich manželkami a Nikitovým päťročným synom. Ruskí vojaci chodili od domu k domu a hľadali mužov, vyťahovali ich z pivníc a úkrytov.

„Ľudí v dedine zabíjali, bolo to strašné,“ povedal Nikita pre BBC.

Iným zaviazali oči a so zbraňou v ruke ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie