Expertka na ochranu vody: Štát nesleduje vplyv znečistenej vody na zdravie, možno to robí schválne

Kapsula, ktorá mala zastaviť únik chemického znečistenia zo skládky vo Vrakuni, sa ani nezačala robiť. Alena Trančíková z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti hovorí, že znečistenie z tejto skládky je už minimálne sedem kilometrov v Žitnom ostrove.
V bratislavských mestských častiach Vrakuňa a Podunajské Biskupice platí zákaz používať vodu zo studní na pitie či polievanie plodín. Voda je znečistená chemickými látkami z toxickej skládky vo Vrakuni. Úniku a ďalšiemu šíreniu nebezpečného znečistenia mala zabrániť kapsula, ktorá by skládku ohradila. Začala ju pripravovať ešte bývalá vláda, s jej výstavbou sa však nepohlo a znečistenie sa šíri stále ďalej.
Pri ďalšej veľkej bratislavskej skládke v časti Žabí Majer ešte ani nezačali s posudzovaním, kto zaplatí jej odstránenie. S expertkou na ochranu vody Alenou Trančíkovou z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sme hovorili:
- o kvalite vody v studniach v Bratislave a okolí,
- o tom, čo ohrozuje Žitný ostrov a vodné zdroje v Bratislave,
- o tom, ako máme dobre nastavené zákony, ale neuplatňujú sa.
Aká je situácia s pitnou vodou v Bratislave?
S pitnou vodou je na tom Bratislava veľmi dobre. Má veľké šťastie, že má zdroje pitnej vody mimo oblastí, ktoré sú zasiahnuté znečistením. V minulosti sme museli odstaviť Druhý vodárenský zdroj Podunajské Biskupice, ktorý bol zamorený ropným znečistením zo Slovnaftu. Bolo to v roku 1971, šesť rokov po jeho dobudovaní. Tisícsto litrov sekundových pitnej vody je zrejme nenávratne stratených. Po 20 rokoch sme robili prieskum kvality podzemných vôd, aby sme vedeli, v akom stave podzemné vody sú a či je šanca ešte vodu využívať na pitie.
Aký bol výsledok?
Ropné znečistenie tam je už v minimálnych hodnotách, ale namerali sme tam chemické znečistenie zo skládky vo Vrakuni. Keby sa začal vodný zdroj čerpať, natiahli by sme doň znečistenie z Vrakune. V tejto chvíli je vodný zdroj pre pitné účely stratený. Odstaviť sme museli aj vodný zdroj Kapitulské pole. Bol to malý vodný zdroj v Petržalke, ktorý bol znečistený chemickými látkami z troch chemických fabrík v jeho tesnej blízkosti – Matadorky, Hydroniky a Bioniky. Dnes využívame vodné zdroje, ktoré sú mimo dosahu znečistenia, a máme ich zatiaľ dosť.
Vo vodnom zdroji Podunajské Biskupice ste našli znečistenie zo skládky z Vrakune. Ide o toxickú skládku, ktorú chcela vláda vyriešiť takzvanou kapsuláciou, aby sa znečistenie ďalej nešírilo. Toxický mrak sa z tejto skládky šíril smerom na Žitný ostrov. Aká je momentálna situácia?
Znečistenie je už minimálne sedem kilometrov v Žitnom ostrove.
Čo to znamená?
Ak by sme mali vrt, ktorý je sedem kilometrov od