Denník N

Vývoj bojov (69. deň): Vojna sa dostala blízko k slovenským hraniciam – ako, čím a prečo práve tam Rusi útočili

Strategický bombardér Tu-160 ruského letectva. Podľa ukrajinskej armády pri našich hraniciach útočil tento typ alebo Tu-95. Foto - Wikipedia
Strategický bombardér Tu-160 ruského letectva. Podľa ukrajinskej armády pri našich hraniciach útočil tento typ alebo Tu-95. Foto – Wikipedia
  • Pri Charkive sa Ukrajinci tlačia smerom na cestu, po ktorej Rusi zásobujú armádu pri Iziume.
  • Aké zbrane Rusi použili tak blízko slovenských hraníc?
  • Strelkov pripúšťa, že ho zatknú. 
  • Mapa dňa – aké je rozmiestnenie ruskej a ukrajinskej armády na Donbase a čo to vypovedá o ruských plánoch.
  • Videá dňa – ukrajinský dron a ukrajinské delostrelectvo sa pohrávali s ruskými pešiakmi; boje v Mariupole a detailný pohľad na bombardovanie Azovstaľa; ako zo vzduchu vyzerá ukrajinské opevnenie a jeho bombardovanie; obrovský požiar po zničení veľkej zásobovacej kolóny ruskej armády.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za utorok 3. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Čo nové pri Charkive a Lymane na mapách. Z Charkivskej oblasti prichádzajú nádejné správy o úspešných ukrajinských protiútokoch. Na konečné zhodnotenie si treba počkať. Priložená mapa zobrazuje smer ukrajinského útoku. Prípadný úspech by mal dva efekty. 1. Charkiv by sa mohol ocitnúť mimo dostrelu ruského delostrelectva. 2. Ukrajinci by mohli prerušiť cestu z Vovchanska na Kupiansk, po ktorej z Ruska prichádza časť zásob do Iziumskej oblasti.

Pri Lymane je situácia podobná ako o deň skôr. Rusi naň útočia z východu. Ak by sa im podarilo spojiť túto oblasť s Popasnou, hrozilo by obkľúčenie Ukrajincov v celej oblasti Sjevjerodonecka. Rusi však pri Popasnej stoja.

Útok zaznamenali naše radary. Rusi prvýkrát útočili v Zakarpatskej oblasti, ktorá priamo susedí s územím Slovenska. Terčom bolo mesto Volovec a elektrická rozvodňa napájajúca železničnú trať, ktorá ním prechádza. Je súčasťou 266 kilometrov dlhej trate Ľviv – Čop a tá zas nadväzuje na slovenskú aj maďarskú železničnú sieť. Útok na Volovec je súčasťou ruskej kampane

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie