Denník N

Teológ Halík: Neviem, či by som správu o Putinovej smrti prijal s radosťou, ale s úľavou áno

Teológ Tomáš Halík. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Teológ Tomáš Halík. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Dnešný Putinov plán je totožný s Heydrichovým: časť Ukrajincov „prevychovať“, časť vyhubiť. Ruský prezident nie je menším vojnovým zločincom než Heydrich. Keď je vojnový stav, primeraný spôsob obrany voči agresorovi je puška, hovorí pre Deník N psychológ, sociológ, teológ, filozof a katolícky kňaz Tomáš Halík.

V rozhovore sa okrem iného pýtame: 

  • či sú ruskí vojaci obeťami vojny na Ukrajine, ako píše kardinál Dominik Duka;
  • či by Ježiš Kristus schvaľoval postinor;
  • aký veľký hriech je priať si smrť ruského prezidenta;
  • ako to dopadlo, keď riadil obrnený transportér;
  • ako vojna na Ukrajine zmenila svet.

Nakoľko vnímate frustrácie, strach, zmätenosť a zmeny nálad, ktoré vojna na Ukrajine postupne prináša? Ako to na vás dolieha?

Veľmi ťažko. Pri všetkom, čo robím – či píšem, alebo prednášam –, mi v podvedomí beží pásmo obrazov a správ z Ukrajiny. Stále sa nedokážem ubrániť tomu, že viackrát denne sledujem správy, i keď ma to emocionálne veľmi vyčerpáva.

Zároveň si uvedomujem, že mojím poslaním kňaza je v tejto situácii ľudí povzbudzovať, potešiť. Každú sobotu dávam na YouTube kázne, ktoré počúva niekoľko desiatok tisíc ľudí. Tí očakávajú, že im prinesiem nejakú nádej. Pritom ja sám o ňu musím ťažko zápasiť. Mení sa tu geopolitická mapa, mení sa morálna klíma medzinárodných vzťahov, začína sa nová kapitola dejín. Pre teológa to tiež znamená intelektuálnu a spirituálnu úlohu porozumieť výzvam tejto doby, reflektovať ju. Preto o tom premýšľam, prednášam, píšem a kladiem otázky.

Skúsim na to ísť osobne. Keď hovoríte o povinnosti potešiť, ako potešíte mňa, frustrovanú z toho, čo vidím na záberoch a fotografiách z Ukrajiny, v správach o mučení, zabíjaní a znásilňovaní, keď sa na mňa z tej istej obrazovky tlačí spochybňovanie vojny aj pomoci? Teraz som zachytila úvahy Václava Klausa, že môže ísť o zinscenované zábery. Potom niet divu, že ľudia hovoria o tom istom. A irituje ich pomoc Ukrajine, hovoria o nenásytnosti Ukrajincov… Ako to prijať? 

Musíme sa naučiť niesť kríže tejto ťažkej doby a žiť s paradoxmi a otvorenými otázkami. V tom človeku pomáha viera. Ale tú treba očistiť od patologickej a detinskej podoby náboženstva, tá nám nepomôže. Tá patologická podoba interpretuje pandémiu a vojnu na Ukrajine ako boží trest. Predkladá nám pomstychtivého boha trestajúceho súčasný svet napríklad za manželstvá homosexuálov.

To v katolíckej cirkvi skutočne zaznieva.

A ešte viac v pravoslávnej. Moskovský patriarcha Kirill dokonca robí z Putina božiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie