Denník N

Unikol dokument, ktorý môže zmeniť Ameriku. Zásluhu za veľký obrat by si pripísal aj Trump

Po zverejnení návrhu stanoviska sa v USA konali demonštrácie proti aj na podporu rozhodnutia, ktoré zatiaľ nie je definitívne. Foto – TASR/AP
Po zverejnení návrhu stanoviska sa v USA konali demonštrácie proti aj na podporu rozhodnutia, ktoré zatiaľ nie je definitívne. Foto – TASR/AP

Šanca, že v USA zrušia rozhodnutie, ktoré garantovalo právo žien na interrupciu, vzrástla. Naznačuje to návrh stanoviska sudcov Najvyššieho súdu.

Norma McCorveyová na konci 60. rokov tretíkrát otehotnela. Dieťa nechcela, no v Texase, kde v tom čase žila, boli interrupcie povolené iba v prípade, že bol ohrozený život matky. McCorveyová sa preto obrátila na súd a jej prípad skončil až na najvyššom súde.

Deväťčlenný súd v roku 1973 jednoznačne (v pomere 7:2) rozhodol v jej prospech, a tak vznikol precedens, ktorý dal ženám v USA na posledných 50 rokov právo na interrupciu.

Prípad je známy pod skratkou Roe vs. Wade. Wade je meno miestneho prokurátora, Roe zas pseudonym, ktorý dostala McCorveyová, aby bolo chránené jej súkromie.

Z McCorveyovej sa neskôr stala aktivistka, ktorá bojovala proti potratom, a súdne rozhodnutie sa snažila zvrátiť (neskôr tvrdila, že jej za to zaplatili). Podobne ako mnohé pro-life organizácie a konzervatívni politici.

Teraz sa zdá, že by sa im to konečne mohlo podariť. Ak sa to stane, veľkú zásluhu si bude môcť pripísať aj Donald Trump.

Prekvapivý a nezvyčajný únik

Práve počas štyroch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie