Denník N

Rusko zase hrozí odchodom z ISS. Astronóm: Na vesmírnej stanici sú doteraz najhoršie vzťahy

Medzinárodná vesmírna stanica. Zdroj - NASA
Medzinárodná vesmírna stanica. Zdroj – NASA

Môže sa stať, že kým Rusi z projektu naozaj vystúpia, ostatné krajiny nájdu možnosti, ako pokračovať bez nich.

Rusi minulý víkend oznámili, že opúšťajú projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Nie je to prvýkrát, čo sa tým vyhrážajú.

„Rozhodnutie už padlo, nie sme povinní o tom verejne hovoriť,“ povedal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin pre štátnu televíziu Rossiya-24.

Rogozin však nepovedal, kedy Rusko v ISS skončí. Potvrdil však, že to „v súlade s našimi záväzkami“ oznámi najmenej rok vopred.

Zatiaľ k tomu neprišlo.

„Rusko oficiálne ani neodsúhlasilo predĺženie účasti na projekte ISS do roku 2030, takže nemusí nutne ísť o odstúpenie od projektu, ale skôr o jeho ukončenie v plánovanom čase (rok 2024, pozn. red.),“ hovorí astronóm Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

No zároveň uznáva, že na ISS sú doteraz jednoznačne najhoršie vzťahy, aké kedy v rámci ISS boli počas skoro 24 rokov fungovania.

„Proste Dmitrij Rogozin“

Rusi sa odchodom z ISS vyhrážajú od uvalenia sankcií na Rusko po tom, ako krajina napadla Ukrajinu.

Rogozin začiatkom marca na Twitteri povedal že prehodnotí spoluprácu na ISS, ak Spojené štáty ponechajú sankcie voči Rusku v platnosti. Svoj tweet zo sociálnej siete medzičasom stiahol.

„Budeme pozorne sledovať činy našich amerických partnerov, a ak budú naďalej nepriateľskí, vrátime sa k otázke existencie Medzinárodnej vesmírnej stanice. Takýto scenár by som nechcel, pretože očakávam, že Američania vychladnú,“ dodal Rogozin a upriamil pozornosť na to, že americký segment nevie fungovať bez toho ruského.

Otázne je, či to ostatné krajiny, ktoré na ISS spolupracujú, ešte berú ako relevantú vyhrážku.

„Taký je proste Dmitrij Rogozin. Z času na čas vybuchne. Ale na konci dňa s nami spolupracuje,“ povedal ešte v marci pre AP riaditeľ NASA Bill Nelson.

Rogozin je známy dobrým vzťahom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Vojna na Ukrajine

Veda

Teraz najčítanejšie