Denník N

Viedeň musí ukončiť svoj dlhý valčík s Putinom

Ruský prezident Vladimir Putin tancuje s rakúskou ministerkou zahraničných vecí Karin Kneisslovou na jej svadbe. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin tancuje s rakúskou ministerkou zahraničných vecí Karin Kneisslovou na jej svadbe. Foto – TASR/AP

Európska únia by mala od svojich menších členských štátov požadovať, aby sa v konflikte s Ruskom už konečne rozhodli. Začína sa to Rakúskom.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Kritici od Ukrajiny po NATO v poslednom čase karhali Nemecko za jeho príliš pomalú a slabú reakciu na ruskú agresiu. Bolo to dosť oprávnené. Nemecko nesie ako najväčšia ekonomika v Európskej únii nadpriemernú zodpovednosť pri koordinácii západnej reakcie na kremeľské zverstvá a klamstvá. Pozornosť venovaná Berlínu však zakrýva neveľmi užitočnú úlohu, ktorú v tejto veci zohráva niekoľko menších európskych krajín.

Najviac odsúdeniahodným z nich je, samozrejme, Maďarsko. Jeho premiér Viktor Orbán je autoritársky pravicový populista, ktorý sa už dlho kamaráti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zatiaľ čo Orbán súhlasil s doteraz prijatými sankciami EÚ, dodávky zbraní Ukrajine cez Maďarsko zablokoval a pohrozil aj vetovaním akéhokoľvek európskeho embarga na ruskú ropu a plyn. Orbánovo Maďarsko je najslabším článkom Západu.

Menej zakomplexovaní

O titul druhého najslabšieho sa bije viac krajín. Jedným zo silných kandidátom je Rakúsko. So svojím väčším severným susedom Nemeckom zdieľa nielen jazyk, kultúru a históriu, ale aj dedičstvo proruského cítenia a priateľských vzťahov s Moskvou. Ak chcú Washington, Brusel a Berlín udržať Západ zjednotený proti Putinovi, mali by začať tým, že by sa prihovorili Viedni, aby si už vybrala stranu a aj to dala najavo.

Rakúsko bolo súčasťou Tretej ríše, ktorá priniesla Európe vrátane Ruska a Ukrajiny množstvo utrpenia a smrti. Rakúska politika však nebola primárne formovaná povojnovým zmierením ako tá nemecká. Nemci žartujú, že najväčším úspechom ich južných susedov bolo presvedčiť svet, že Beethoven bol Rakúšan a Hitler Nemec. Najmä vo vzťahu k Moskve mali Rakúšania vždy menej komplexov.

Rakúsko a Nemecko boli po druhej svetovej vojne spočiatku v podobnej situácii. Obidve krajiny boli obsadené štyrmi Spojencami. Ale zatiaľ čo Nemecko preťala železná opona, Rakúsko ju malo na hraniciach, pretože Sovieti vo svojej tamojšej zóne nezaviedli socializmus. Krajina sa opäť stala suverénnou v roku 1955 pod podmienkou Moskvy, že zostane natrvalo neutrálna. Rakúsko dodnes nie je členom NATO, pričom tento štatút zdieľa iba s piatimi ďalšími členmi EÚ.

Poklona po podlahu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie