Denník N

Fico to dáva na Netanjahua. Expremiéri sa bránia podobne a nehanbia sa za špinavosti

Robert Fico s Benjaminom Netanjahuom v júli 2017. Foto - TASR
Robert Fico s Benjaminom Netanjahuom v júli 2017. Foto – TASR

Obaja sa urputne bránia, obviňujú policajtov, prokuratúru, liberálne médiá, politických oponentov z honu na čarodejnice.

V januári 2020 sme v Denníku N písali o tom, že Ficov Smer v predvolebnej kampani využíva aj služby politických marketérov z Izraela. Išlo o firmu, ktorá pracovala pre dnes bývalého premiéra a lídra opozície Benjamina Netanjahua a jeho stranu Likud. Smer dokonca použil „scénku“ z Netanjahuovej staršej kampane.

Sme v máji 2022 a vyzerá to tak, že Fico a Netanjahu toho majú spoločného ešte oveľa viac. Obaja majú problémy s justíciou za to, ako zneužívali svoju politickú moc.

Fico je zatiaľ len obvinený, Netanjahu, ktorého začali vyšetrovať ešte v roku 2016, bol aj obžalovaný a minulý rok ho začali súdiť. Ide o tri rôzne korupčné prípady. V krátkosti sa dajú opísať tak, že Netanjahu zneužíval svoj politický vplyv i premiérske aj ministerské pozície na osobné obohatenie či napríklad na to, aby o ňom priaznivo písali v médiách.

V prípade odsúdenia mu hrozí až do desať rokov väzenia, podobnú sadzbu má aj založenie zločineckej skupiny, z čoho je obvinený Fico.

V oboch prípadoch sa opierajú vyšetrovatelia a prokurátori aj o výpovede spolupracujúcich svedkov aj obvinených, čo Fico aj Netanjahu považujú za dôkaz, že prípady zmanipulovali ich neprajníci.

Obaja sa urputne bránia, obviňujú policajtov, prokuratúru, liberálne médiá, politických oponentov z honu na čarodejnice. Osobne útočia na vybraných novinárov a novinárky, urážajú ich napríklad za ich výzor.

Netanjahu sa neštítil zosmiešniť televízneho novinára a politického komentátora Amnona Abramoviča a označiť ho za „psa“ a „smradľavého popáleného muža“. Abramovič je veterán jomkippurskej vojny a držiteľ vysokého vojenského ocenenia za statočnosť. Vo vojne utrpel rozsiahle popáleniny, absolvoval 60 operácií hlavne v hornej časti tela a na tvári.

Obaja expremiéri využívajú aj skutočnosť, že boli dlho pri moci a mnohých ľudí si zaviazali či už ekonomicky, alebo politicky a stále

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie