Denník N

Podpredseda parlamentu Grendel: Nezahoďme všetko pre jedno hlasovanie (+video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Parlament nedal súhlas, aby súd rozhodol o návrhu prokurátora na vzatie Roberta Fica do väzby. Čo to hovorí o Slovensku?

O Slovensku to podľa mňa nehovorí až tak nič, hovorí to niečo o slovenskom parlamente, kde sa v tejto konkrétnej veci podarilo Robertovi Ficovi presvedčiť 76 poslancov, že ide o politický proces a podobné nezmysly, ktorými otravoval verejnosť posledné dni. Je otázne, či tomu sám verí, ja si myslím, že nie, nič iné ako šíriť takéto bludy mu však neostalo.

Áno, podarilo sa mu presvedčiť väčšinu, podstatnejšie ako samotné rozhodovanie o väzbe a stredajšie hlasovanie však bude výsledok trestného konania v konkrétnej veci, v ktorej je vyšetrovaný aj Robert Fico. Určite ste čítali žiadosť generálnej prokuratúry o vydanie na potenciálne väzobné stíhanie. Z tej žiadosti je zrejmé, že do mesiaca by bol Robert Fico vonku, aj keby ho súd zobral do väzby.

Video: Celý rozhovor Moniky Tódovej s Gáborom Grendelom (autorka: Martina Koník)

To nie je také isté. Zástupca špeciálneho prokurátora tam uviedol naplánované výsluchy do konca mesiaca, to však neznamená, že vyšetrovanie neprinesie potrebu vypočuť aj ďalších svedkov. 

A zároveň tam píše, že väzobné stíhanie by bolo len na absolútne nevyhnutný čas.

To je každé väzobné stíhanie.

Nie každá žiadosť o väzobné stíhanie však obsahuje takto na mesiac naplánované výsluchy. Skôr býva zvykom, že za mesiac sa urobia dva-tri úkony, potom sa vyšetrovateľ venuje inému prípadu, po dvoch mesiacoch sa k tomu vráti. Žiadosť je k poslancovi Ficovi dosť zhovievavá. Z toho, ako je napísaná, si myslím – to sa však už nedozvieme –, že do mesiaca by bol z väzby vonku. Podstatnejšie je, ako sa skončí stíhanie. Ak by bol Robert Fico vzatý do väzby a nakoniec by sa stíhanie skončilo zastavením stíhania alebo oslobodením na súde, tak by z toho ešte aj od štátu vytrieskal peniaze. Možno to teraz spôsobí nejakú komplikáciu pre políciu a prokuratúru, podstatnejšie však je, ako sa to konanie skončí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Podcasty Denníka N

Robert Fico

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie