Denník N

Dva scenáre na prehliadku 9. mája

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Autor je ruský politik, predseda Zväzu pravicových síl

Prvým scenárom, na ktorý sme všetci čakali, je remake Pochodu víťazstva z roku 1945. Nie nevyhnutne Zelenského štandarda k mauzóleu, ale slávnostný pochod víťazov, vyhlásenie víťazstva nad nepriateľom (nech už je to čokoľvek) a tak ďalej. Jeden problém – predtým mala byť podpísaná nejaká dohoda s Ukrajinou a boje mali byť zastavené. Zdá sa, že to nevyšlo.

Druhým scenárom je remake prehliadky z novembra 1941, (7. novembra 1941, na sviatok Veľkej októbrovej revolúcie, keď Nemci stáli pred bránami Moskvy – pozn. prekl.), keď vojaci pochodovali priamo z prehliadky na front. Inými slovami, bude sa hovoriť, že tak ako naši dedovia bránili Moskvu, tak teraz budeme brániť krajinu pred ukrajinskými nacistami, že naša vec je správna a víťazstvo bude naše. Iná otázka je, kam pôjdu vojská a či bude ešte čo posielať na Ukrajinu. Ale tento druhý scenár – a vyzerá to tak – bude znamenať dlhú vojnu a možno až do posledného vojaka alebo posledného žijúceho Ukrajinca.

Takýto sviatok nás čaká – so slzami v očiach (citát zo známej pesničky „Deň Viťazstva“ – pozn. prekl.).

Preklad: J. Vasin

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie