Denník N

Napunk.sk je šanca, aby sme si lepšie rozumeli

Redakcia Napunku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Redakcia Napunku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Magyar verzió itt.

Po úspešnom crowdfundingu a dlhých mesiacoch plánovania Denník N spúšťa svoj nezávislý maďarský spravodajský portál Napunk.sk.

Napunk.sk sme založili pre zhruba osem percent občanov Slovenska, ktorých materinský jazyk je maďarčina, a preto aj správy, pochopiteľne, vyhľadávajú primárne vo svojom jazyku. Sme presvedčení, že aj táto skupina obyvateľov Slovenska si zaslúži kvalitnú a nezávislú žurnalistiku, akú poskytuje Denník N v slovenčine už od roku 2015.

V Denníku N sme dlho rozmýšľali, ako môžeme pomôcť posilniť nezávislú maďarskú žurnalistiku na Slovensku. Rozhodli ste vy, naši čitatelia. V crowdfundingu ste začiatkom roka vyzbierali viac ako 90-tisíc eur, preto sme mohli postaviť samostatnú redakciu, ktorá bude mať na začiatku 11 členov, a od dnešného dňa začneme uverejňovať každý deň veľké texty, ale aj desiatky krátkych správ v rubrike Minúta po minúte.

V tíme Napunk.sk sú dvaja editori, päť reportérov, traja webeditori a jedna prekladateľka. Desať ľudí bude vytvárať originálny obsah v maďarčine a tento obsah budú dopĺňať preklady najlepších a najdôležitejších textov z Denníka N a českého Deníka N.

Obsah Denníka N bude tiež bohatší: v slovenskom preklade budeme publikovať najlepšie a najdôležitejšie texty Napunk.sk.

Redakcia Napunk.sk sa skladá väčšinou z ľudí, ktorí majú bohaté skúsenosti s prácou v médiách na Slovensku alebo v Maďarsku. Budú písať o kauzách z južného Slovenska, o slovensko-maďarských vzťahoch, o zaujímavých a dôležitých príbehoch z južného Slovenska i z Maďarska.

Napunk.sk je náš veľký experiment. Maďarské médiá nezvyknú svoje texty zamykať a nie sú zvyknuté na to, že sú závislé iba od podpory predplatiteľov. Aj pre čitateľov to preto môže byť nezvyčajné.

Myslíme si však, že kvalitnú a nezávislú žurnalistiku môžeme robiť dlhodobo len s podporou čitateľov. A ak sa to dá v slovenčine, musí sa to dať aj v maďarčine. Veríme, že kvalitná žurnalistika a priamy vzťah s čitateľmi budú fungovať bez ohľadu na jazyk a odlišné kultúrne zázemie.

Druhý dôvod, prečo je Napunk.sk veľký experiment, je nový typ koexistencie maďarskej a slovenskej žurnalistiky. Budeme vytvárať texty v úzkej spolupráci a veríme, že to naše vzťahy posilní a prehĺbi. A veríme tiež, že nám to umožní ešte dôkladnejšiu kontrolu verejnej moci.

Dnes spúšťame Napunk.sk. Je to šanca, aby sa kvalitná žurnalistika dostala k novým čitateľom. Je to príležitosť, aby sme si viac rozumeli, lebo tie najlepšie texty z Denníka N budú nakoniec čítať aj maďarskí čitatelia a tie najlepšie texty z Napunk.sk aj čitatelia slovenskí.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie