Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: Európsky prieskum o vojne – Slováci sú najčastejšie na chvoste hodnotového rebríčka

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Z prieskumu vyplýva, že aj na Slovensku väčšina ľudí uvažuje rovnako ako ostatní Európania, ale tá väčšina je o dosť menšia než v iných krajinách.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Prieskum verejnej mienky (Eurobarometer) ukazuje, že veľká väčšina Európanov (80 percent) podporuje svoje vlády v sankciách proti Rusku a 89 percent cíti voči Ukrajincom sympatie, dve tretiny (66 percent) sú za to, aby sa Ukrajina stala členským štátom EÚ, keď bude pripravená, a 71 percent Európanov si myslí, že Ukrajina je “súčasťou európskej rodiny”.

Z grafov vyplýva, že Európania sú nebývale jednotní v názore na to, že Únia sa musí oddeliť od Ruska politicky aj ekonomicky a má sa čo najskôr odstrihnúť od ruského plynu a ropy.

Zaujímavé sú však názory Slovákov: v drvivej väčšine odpovedí sú v grafe na chvoste, najčastejšie v susedstve Bulharska. Z prieskumu vychádza Slovensko ako krajina s relatívne vysokými sympatiami k Rusku a často sa ocitá na opačnom konci grafu ako Poľsko a národy Pobaltia. Nie je to prekvapivé, len zahanbujúce.

Pozoruhodné napríklad je, že Slováci sú na úplnom chvoste v obave

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie