Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Kto teraz zvalí vládu, posiela Slovensko na zlú stranu dejín

Vzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Našej politike opäť vládnu neschopnosť a strach o vlastnú beztrestnosť, preto sa v nej Ficovi darí. 2. Ruská ropa je nový euroval – skončí bez ohľadu na to, ako sa na nej rozhádajú slovenskí politici. 3. Kollár otáča svet z nôh na hlavu.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Uľahčite si život jedinečnou aplikáciou. Stačí aplikovať ČSOB SmartBanking. Jedinečná banková aplikácia s lístkami na vlak a MHD, parkovaním, spravodajstvom a e-bločkami.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Našej politike vládnu neschopnosť a strach o vlastnú beztrestnosť, preto sa v nej Ficovi darí 

Národná rada nevydala súhlas s väzobným stíhaním Roberta Fica v kauze, v ktorej je spolu s Robertom Kaliňákom obvinený, že ako hlava zločineckej skupiny zneužíval štát na diskreditáciu svojich politických súperov.

Napríklad Boris Kollár tento skutok zľahčuje ako trivialitu, ale ak sa preukáže pravdivosť obvinenia, je len málo možností, ako môže predseda vlády, ktorým vtedy Fico bol, ublížiť svojej krajine viac. Za to, že predseda Sme rodina nechápe takúto jednoduchú vec, môže jeho minulosť, ktorá má korene v prostredí tradičnej mafie 90. rokov s násilnejšími predstavami o tom, ako vyzerá zločin.

Čo poslanci poplietli. Na hlasovaní v parlamente sa zúčastnilo všetkých 150 poslancov. Za bolo iba 74. Chýbali dva hlasy. Okrem opozície Fica podržalo celé Sme rodina a dve poslankyne OĽaNO – Romana Tabák a Katarína Hatráková. Dnes už poslankyňami obyčajných nie sú, klub ich vzápätí vyhodil.

Zjednodušene – úlohou poslancov bolo prečítať si žiadosť prokurátora o vydanie ich kolegu, pozrieť sa, či také meno vôbec existuje a či v Trestnom zákone existuje skutok, za ktorý ho stíhajú. Mali sa ešte pozrieť, či v návrhu sedia dátumy, slovom základné fakty. Oni sa však postavili do pozície policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorých úlohou je skúmať a posudzovať dôkazy.

Lenže napríklad poslankyňa Tabák je tenistka a poslankyňa Hatráková psychologička. Ich kvalifikácia na vyhodnocovanie dôkazov či schopnosť zasadiť ich do kontextu Trestného zákona a Trestného poriadku je nulová. Napriek tomu sa rozhodli hrať sa na sudkyne.

Parlament pritom nerozhodoval o Ficovej vine, o tej ešte stále môžu rozhodovať súdy. 76 poslancov však uverilo, že ich úlohou je nahradiť orgány vymáhania spravodlivosti. Niektorí to urobili z obavy o vlastnú bezpečnosť, iní zo servilnosti k Robertovi Ficovi, ďalší pre nekompetentnosť či naivitu. A vedenie OĽaNO k tomu prispelo svojou neschopnosťou robiť politiku.

Dva dôvody, pre ktoré má koalícia zmysel. Súčasná koalícia je po tomto týždni opäť raz takmer na uterák. SaS po hlasovaní o Ficovi posiela z vlády Sme rodina, predseda OĽaNO ohlasuje, že chce odísť SaS.

Prípadné predčasné voľby, ktoré by boli výsledkom pádu vlády, by však predstavovali riziko, že po nich bude ešte horšie. V nič iné Fico nedúfa, než aby naplno obnovil svoj toxický vplyv na políciu, prokuratúru a súdy. Umožniť mu pokúsiť sa o to by bola trestuhodná chyba.

Druhý argument proti pádu nefunkčnej vlády je ešte vážnejší. Je na úrovni zázraku, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie