Denník N

Kadyrov si rieši komplexy z mladosti. Nebyť Putina, bol by dedinským bláznom, vraví čečenský vloger

Ramzan Kadyrov. Foto - kremlin.ru
Ramzan Kadyrov. Foto – kremlin.ru

Tumso Abdurachmanov je čečenský vloger a bojovník za ľudské práva. Po konflikte s príbuzným Ramzana Kadyrova republiku opustil a odišiel najskôr do Gruzínska, potom do Poľska a nakoniec do Švédska, kde dostal politický azyl a tiež tam tesne unikol pokusu o atentát.

V rozhovore pre Deník N opisuje príčiny konfliktu s čečenským vodcom alebo to, ako sú obyvatelia Čečenska nútení bojovať na Ukrajine. Tiež vysvetľuje, čím sa „kadyrovovci“ líšia od Čečencov a ako veľmi sú Kadyrovove bojové jednotky nebezpečné.

Na čo sa v rozhovore pýtame:

  • ako sa dostal do konfliktu s vedením Čečenska;
  • kto sú vlastne kadyrovovci;
  • či by Ramzan Kadyrov mohol odísť na Ukrajinu;

Čím sa začal váš konflikt s Ramzanom Kadyrovom a jeho režimom?

Štvrtého novembra 2015 som šiel do práce, bol to sviatok, nepracovný deň. Prechádzal som po hlavnej ceste, ktorá dnes nesie meno Vladimira Putina, a prešiel som popred kolónou patriacou šéfovi administrácie vlády a „hlavy“ Čečenskej republiky, čo bol zhodou náhod príbuzný Ramzana Kadyrova. Volá sa Islam Kadyrov. Teraz už v tej funkcii nie je, ale vtedy to bol vysoko postavený činiteľ. A priamo pred ním som prešiel cez ulicu.

To ešte nebol žiadny vážny incident, nijako som ich nebrzdil, prišlo však k vizuálnemu kontaktu. A nosiť v tom čase v Čečensku bradu bolo to isté, ako keby ste dnes v Rusku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie