Denník N

O Dni matiek

Foto - archív Dada Nagya
Foto – archív Dada Nagya

Možno to vyzerá, že som vlastnú mamu trochu ohovoril. Áno, ale verím, že chápe, ako na ňu s láskou myslím.

Vyrastal som v matriarcháte. Moja skvelá mama by sa voči tomuto tvrdeniu určite ohradila, ale už nemôže. Vždy bola presvedčená, že len ona vie, čo je pre členov našej rodiny najlepšie, a tak po krátkej formálnej otázke: „Čo si o tom myslíte?“ nasledovalo jej rázne rozhodnutie. Námietky rýchlo zmietla zo stola použitím nepriestrelného argumentu: „Mužom nepristane, keď veľa rozprávajú.“

Často si na mamu spomeniem pri vstupe do vietnamskej reštaurácie na najvyššom poschodí bývalého obchodného domu Dunaj. Kedysi tam bola veľká predajňa pánskych odevov a jej steny naveky nasiakli mojou hanbou.

Mama zavolala na predavačku, aby mala svedka, ktorý je odborne na výške, a moje utrpenie tak bolo ešte ponižujúcejšie. Ukázala napríklad na bundu a nahlas zavelila: „Vyskúšaj si ju!“ „Nie, vyzerá hrozne,“ namietol som. „No dovoľ, čo jej chýba? Len si ju vyskúšaj!“ „Ale načo? Nepáči sa mi.“ „Prosím ťa! Nepáči?! Čo všetko sa mne nepáči… Vyskúšaj si ju a uvidíme.“ „Nie! Nič neuvidíme! Je strašná!“ „Náhodou, veľmi by vám pristala,“ povie pobavene predavačka. „No vidíš, pani tomu lepšie rozumie! Vyskúšaj si ju konečne! Nech už môžeme ísť! Ten je teda tvrdohlavý, však?“

Dá sa povedať, že tento prístup ma skvelo pripravil na znášanie životného trápna. Dokonca až tak, že si situácie podobného druhu doslova užívam a s pôžitkom nimi strpčujem život vlastnej rodine.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie