Denník N

Prezident Zelenskyj v parlamente: Ostatné krajiny Európy aj sveta sa môžu od Slovenska učiť (+ video)

Prejav Volodymyra Zelenského v slovenskom parlamente. Foto - TASR
Prejav Volodymyra Zelenského v slovenskom parlamente. Foto – TASR

Volodymyr Zelenskyj odkazuje na Slovensko: Rozumiem, že nemôžete okamžite zastaviť dodávky ruskej ropy a plynu, dajte si však pozor na závislosť od Ruska.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

V Bratislave bude v júni konferencia zameraná na obnovu Ukrajiny, povedal v prejave v slovenskom parlamente prezident Volodymyr Zelenskyj. Konferenciu organizuje GLOBSEC.

Slovenským poslancom a aj členom vlády sa prihovoril cez telemost, v sále parlamentu mali veľké obrazovky, niektorí poslanci boli oblečení v ukrajinských farbách.

Medzi prítomnými chýbali viacerí poslanci Smeru a Republiky Milana Uhríka, kotlebovci po začiatku prejavu odišli.

Možno lietadlá, helikoptéry

Prezident Zelenskyj hneď v úvode ocenil rozhodnosť Slovákov pri podpore Ukrajiny: „Bolo by dobré, aby sa to aj iné krajiny Európy a sveta od vás naučili,“ povedal. Slovensko poslalo do bojov napríklad aj obranný systém S-300 či iný vojenský materiál, rokuje sa napríklad o tankoch T-72.

Premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) označil ukrajinský prezident za jedného z prvých európskych priateľov, ktorí na vlastné oči uvideli ruské zločiny v Buči. Heger bol v Kyjive a v Buči spolu s Ursulou von der Leyenovou na začiatku apríla.

„Ukrajinci si budú stále pamätať, ako Slovensko poskytlo to, čo sme potrebovali. Je potenciál, aby sme v tom pokračovali,“ povedal Zelenskyj o vojenskej pomoci. Keď podľa neho Ukrajina nezastaví ruské vojská, prídu všade tam, kam môžu, a to aj na územie Slovenska.

„Preto prvý a hlavný nástroj na to, aby sme Rusko premohli, sú zbrane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie