Denník N

Čo je antropocén a prečo na ňom záleží

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Antropocén nás takisto núti rozmýšľať o zodpovednosti. Je meradlom kolektívnej moci ľudstva nad prírodným svetom.

Autor je kultúrny antropológ, University of London

Mnohí z nás sa kedysi dávno v škole učili, že žijeme v holocéne. To bola geologická epocha, ktorá sa začala pred zhruba 11 700 rokmi na konci poslednej doby ľadovej. Tento vedecký poznatok je však už dnes neaktuálny, keďže medzi geológmi nastáva zhoda v tom, že sa začala nová epocha – antropocén.

Ako už napovedá jej názov, antropocén je etapa vývoja Zeme, ktorej hlavnými hýbateľmi sú ľudia. Po stovky miliónov rokov sa geologické epochy začínali a končili pod vplyvom takmer až nepredstaviteľne silných prírodných procesov, akým bol napríklad dopad asteroidu, ktorý pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaury. Dnes sme tým asteroidom my.

Vedci sa nezhodujú v tom, kedy sa antropocén začal (jedna z populárnych teórií je, že ho môžeme datovať od explózií nukleárnych bômb v polovici dvadsiateho storočia), no mnohí súhlasia, že už v ňom žijeme. Zmenili sme fyzikálnu štruktúru našej planéty natoľko, že stopy po nás sa zachovajú hlboko do ďalekej budúcnosti. Tak ako dnes nachádzame fosílie dinosaurov, je možné, že ak za milióny rokov navštívia Zem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie