Denník N

Zo Slovenska odišlo už viac ako štvrť milióna mladých ľudí. Existuje možnosť ich návratu?

Za posledných 15 rokov odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc mladých ľudí. Odliv Slovákov, ktorí migrujú do zahraničia, pociťujeme všetci.

Predstavy o perspektívnej budúcnosti a lepšom živote v zahraničí lákajú nejedného mladého Slováka k odchodu už od čias základnej školy. Neustále narastajúce možnosti uplatnenia, sloboda v cestovaní a ľahšia dostupnosť informácií sú len niektoré z faktorov, ktoré umožňujú súčasnej generácii hľadať svoje útočisko stovky či tisícky kilometrov od svojho domova.

Ľudia, ktorí majú potenciál, chuť pracovať a prispievať k blahu celej spoločnosti, tak neraz realizujú svoje ambície v iných krajinách. Slovensko sa aj preto potýka s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj inovátorov spôsobilých prinášať riešenia či zakladať spoločnosti schopné konkurovať na medzinárodných trhoch.

Preferencia zahraničných škôl

Až 18 % slovenských študentov študuje na zahraničných školách, čo je druhé najvyššie číslo spomedzi krajín Európskej únie. Práve títo študenti po dokončení svojho štúdia zväčša zostávajú žiť v štáte, v ktorom ho aj absolvovali. Medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré sa nechcú vrátiť späť na Slovensko, patrí podľa prieskumov tuzemská korupcia, nízke platy, úroveň vedy a medziľudské vzťahy. Na rovnakom brehu stoja aj vedci a vysokoškolskí učitelia, ktorí sa taktiež rozhodli vytvoriť svoje profesijné zázemie v zahraničí. K ich hlavnej motivácii odchodu zo Slovenskej republiky patrí lepšie technické zabezpečenie, možnosť viac sa naučiť, lepšia úroveň štúdia a vyššie finančné ohodnotenie, ktoré sa im v iných krajinách dostáva.

Aká budúcnosť čaká Slovensko?

Napriek tomu je pre nás stále dobrou správou, že 60 % Slovákov žijúcich v zahraničí zvažuje možnosť návratu do domovskej krajiny. Práve možnosť podieľať sa na zmene, ktorá významne ovplyvní Slovensko, je spolu s rodinou najsilnejším dôvodom motivácie k životu v ich domovine. Slovensko objektívne potrebuje ľudí, ktorí sú schopní vytvárať hodnoty a realizovať svoje podnikateľské či kariérne sny v našej krajine. Motiváciou môžu byť aj výhody, ktoré krajina ponúka – integrita, pomerne nízke dane či bezpečie. Dôležitou súčasťou je iniciovanie ich návratu a podpora po následnom príchode. Práve o to sa snaží nová iniciatíva #BUDÚCNOSŤnaSLOVENSKU. Tá má za úlohu nielen inšpirovať mladých ľudí k návratu, ale taktiež im pomôcť s realizáciou ich snov na Slovensku. Stáže, pracovné príležitosti, podpora startupov či program pre rozbeh podnikania – to všetko môžu nájsť na platforme www.buducnostjevasa.sk, ktorá je určená nielen Slovákom zo zahraničia, ale všetkým, ktorí majú ambície pomôcť Slovensku svojimi skúsenosťami a poctivou prácou.

Už aj na Times Square!

Súčasťou iniciovania návratu Slovákov zo zahraničia je masívna aktivačná kampaň, ktorej úlohou je osloviť čo najviac záujemcov o reemigráciu. Slovenská sporiteľňa, ktorá stojí za projektom #BUDÚCNOSŤnaSLOVENSKU, nadviazala kontakt s viac ako 60 komunitami Slovákov v rôznych kútoch sveta. Prezentuje im benefity návratu do vlasti a pomáha s uplatnením na trhu práce či rozbehom vlastného podnikania. Pred nedávnom sa ich posolstvo dokonca objavilo na jednom z najväčších symbolov New Yorku a zároveň najprestížnejšej reklamnej ploche sveta – námestí Times Square. Práve sila odkazu, ktorú v sebe reklamná kampaň nesie, vzbudzuje lásku k vlasti a nádej k lepšej budúcnosti v srdciach Slovákov po celom svete.

Kliknite na www.buducnostjevasa.sk a možno aj vy nájdete skvelú príležitosť či inšpiráciu pre vlastnú budúcnosť na Slovensku.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie