Denník N

Delfíny v Čiernom mori záhadne umierajú. Mohli to spôsobiť vojenské sonary, hovorí morská biologička

Delfíny obyčajné. Zdroj – NOAA NMFS/Wikipedia/public domain
Delfíny obyčajné. Zdroj – NOAA NMFS/Wikipedia/public domain

Sonar používajú vojenské lode aj morské cicavce, ktoré sa ním dorozumievajú. Neprestajný hluk pod hladinou pravdepodobne spôsobuje, že dezorientované živočíchy migrujú na juh, kde často nevedia prežiť.

Ruská vojenská agresia prebieha aj v Čiernom mori, čo ohrozuje podmorský svet.

Vedci z krajín na jeho pobreží už upozorňujú na veľký počet uhynutých veľrýb (rad, kam patria veľryby, delfíny, ale aj kosatky, sviňuchy či bieluchy).

Odborníci sa domnievajú, že za ich úhynom by mohol byť podmorský hluk z vojenských sonarov z približne 20 plavidiel ruského námorníctva a prebiehajúcich vojenských aktivít.

Dezorientované cicavce mu unikajú na juh. Na tureckých či bulharských brehoch potom v nadmerných počtoch viaznu na pevnine alebo sa chytajú do rybárskych sietí.

Nevysvetlené úmrtia

Turecko zaznamenalo v západnej časti Čierneho mora od začiatku vojny viac ako 80 mŕtvych delfínov obyčajných. Turecká nadácia pre morský výskum (Tudav) to označila za „mimoriadny nárast“.

Počiatočné vyšetrovanie nadácie odhalilo, že asi polovica týchto delfínov umrela preto, že sa zamotala do rybárskych sietí. Bayram Öztürk, predseda Tudavu, pre denník Guardian povedal, že osud druhej polovice delfínov zostáva „nezodpovedanou otázkou“. Na mŕtvolách totiž neboli žiadne viditeľné známky zranení.

„Akustická trauma je jednou z možností, ktoré nám napadajú. Nemáme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Veda

Teraz najčítanejšie