Denník N

Vývoj bojov (78. deň): Päť ponaučení, ktoré si z vojny na Ukrajine vzala izraelská armáda

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
  • Masaker pri Bilohorivke bol ešte väčší, ako sa včera zdalo.
  • Rusi pri Iziume útočia menej, ale začala sa bitka o Sjevjerodoneck.
  • Čo si na Ukrajine všimli Izraelčania.
  • Podľa slovenskej armády sa Ukrajina pokúša o útok severne od Iziumu.
  • Mapa dňa – Ukrajinskí operátori sledovali mobily ruských vojakov a vytvorili mapu, ktorá ukazuje, kde je ich najviac.
  • Videá dňa – čo zostane z ruského tanku, ktorý príde o vežu; samohybné húfnice Dana z Česka vyrobené v Dubnici nad Váhom už bojujú na Ukrajine; protitankové rakety Brimstone proti ruským tankom; ukrajinský útok na ruské pozície v Azovstale

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za štvrtok 12. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku.

Charkiv. Rusi sa snažia zastaviť ukrajinské útoky pomocou delostrelectva, ktoré narýchlo stiahli do oblasti. Nie sú známe správy o ukrajinskom postupe, ruská armáda bombardovala dve mestá, ktoré predtým oslobodili Ukrajinci. Na mape nižšie sú vyznačené modrou elipsou.

Masaker pri Bilohorivke bol ešte väčší, ako sa včera zdalo. Nie sú známe žiadne zásadné novinky o vojne o pontónové mosty. Vyjasňujú sa však okolnosti krvavej porážky ruskej armády pri Bilohorivke. Ukrajinci tam zničili pontónový most už začiatkom týždňa, ale len postupne sa objavujú informácie o veľkosti ruských strát.

Nezávislí analytici si dali námahu a spočítali množstvo zničenej ruskej techniky. Výsledok je ohurujúce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie