Denník N

High 5ive: 25 nápadov, ako oživiť spiaci československý pavilón v Benátkach

Český a slovenský pavilón v Benátkach. Foto - Luu
Český a slovenský pavilón v Benátkach. Foto – Luu

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

V knihe Diela zhromaždil autor a umelec Édouard Levé vyše 500 návrhov možných konceptuálnych diel. Čítate a predstavujete si ich. Čosi podobné teraz urobili Anetta Mona ChisaLucia Tkáčová. V československom pavilóne na Bienále v Benátkach sa totiž pre havarijný stav od roku 2019 nič nedeje. Tak tu máme 25 nápadov.

Postaviť vnútri pavilónu jeho nepremokavú zmenšeninu a v nej urobiť výstavu. Poňať rekonštrukciu ako umeleckú performanciu. Urobiť projekciu na fasádu zamknutej budovy. Nechať ďalej zatekať vodu a vytvoriť špeciálny biotop. Pavilón už neotvoriť a nechať ho ako odkaz vo fľaši pre budúce generácie. Dajte si všetky.

Foto – Národní galerie Praha

*

Čo robí Madonna v roku 2022? Určite niečo, čo súvisí s najnovšími trendmi. Tak. 63-ročná speváčka spolu s digitálnym umelcom Beeplem vytvorili triptych Mother of Creation. Tri minútové vizuálne diela, v ktorých vystupuje ženská postava vzdialene pripomínajúca superhviezdu. Podoba vznikla na základe skenu Madonninho tela.

Témou je materstvo. Nielen fyzické, ale aj kreatívne a presahujúce ľudský rod. Materskosť ako princíp prírody a sveta. V dosť naturalistických záberoch vystupujú z lona ženy stromy, motýle i technológiu stelesňujúce stonožky. Výťažky z predaja diel pôjdu na charitu zameranú na matky a deti. Aukcia sa skončila, sledujte výsledky.

*

Zbieram prvé dojmy z albumu A Light for Attracting Attention projektu či skupiny The Smile, ktorý práve vyšiel. Že vám to nič nehovorí? Ale áno. The Smile sú Thom Yorke a Jonny Greenwood z Radiohead, ku ktorým sa pridružil bubeník Tom Skinner (Sons of Kemet) a ruku k spoločnému dielu priložili aj ďalšie spriaznené duše.

Z počutého nie je úplne jasné, prečo si páni z Radiohead urobili bočný projekt, keď platňa znie ako ďalší radový album ich domovskej skupiny. A dobrý. Klikám na prvé recenzie a aha, PitchforkThe Guardian hlásia niečo podobné. Ja si ostávam visieť pri funky skladbách The OppositeThe Smoke a poslucháč vo mne je spokojný.

*

Koho baví knižná kultúra a nachádza sa cez víkend v Bratislave, môže si zájsť na festival BRaK. Okrem stánkov s knihami, pri ktorých si môžete pokecať so samotnými vydavateľmi, je tu aj výživný program. Vyberám: Pavel Klusák so svojou novinkou Uvnitř banánu o hudobných outsideroch či diskusia o Viktorovi Šklovskom a knihe ZOO (recenzia).

Diskutovať príde bieloruský autor Saša Filipenko (recenzia jeho knihy Bývalý syn) i japonská autorka Shiori Ito o osobnej traumatickej skúsenosti (náš text). Nórka Nina Grünfeld povie, ako pátrala po starej mame a jej židovskom osude na Slovensku. Bude divadelné predstavenie o Erike Mannovej. Zahrajú DvaHavlovci (rozhovor).

*

V pätnástom storočí nebolo veľa možností, ako si urobiť podobizeň. Niekto vás musel nakresliť alebo namaľovať. A to sa počas vášho života nedialo veľmi často. Tak ste sa pri takejto príležitosti pekne obliekli a sústredene pózovali, aby vyznela vaša grácia. A potom prišlo prekvapenie. Na vzniknutom obraze sedela mucha.

To je príbeh diela neznámeho autora, ktoré je v zbierke britskej Národnej galérie. A vás určite bude zaujímať, ako sa mucha na obraz dostala. Tak počúvajte.

*

Ešte pár tipov krátko:

Kolega Oliver Rehák si vypočul nový album RHCP. Chýbalo mu viac výraznejších piesní.

Ján Púček o novej knihe básní Ivana Štrpku. Je to výkrik, píše.

Keď už magazín pre každého, tak aj pre ryšavých.

Aha, aká veža je na predaj.

A čo hovoríte na trailer dvojky Avatara?

*

Dielo týždňa:

Anna Mary Robertson Moses (alias Grandma Moses) začala maľovať ako 74-ročná. A dotiahla to až na americkú známku.

*

Citát týždňa:

„Najlepší spôsob, ako dodržať slovo, je nedávať ho.“

Napoleon Bonaparte

*

Do videnia o týždeň!

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie