Denník N

Hadamczik: Hral by som to inak ako Ramsay. Rapáč a Mikúš o tom, prečo Slafkovský nebude jednotka draftu

Zľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto - TASR, N - Vladimír Šimíček; koláž - N
Zľava: Hadamczik, Rapáč a Mikúš. Foto – TASR, N – Vladimír Šimíček; koláž – N

Slovenskí hokejisti prehrali s Nemcami 1:2 vo svojom druhom zápase na majstrovstvách sveta v Helsinkách.

Denník N položil päť otázok trom odborníkom. Odpovedali Alois Hadamczik, Juraj Mikúš a Branislav Rapáč.

Otázky:

1. Bol to vyrovnaný zápas. Čo rozhodlo o víťazstve Nemcov?

2. Na tribúne bol generálny manažér Montrealu Kent Hughes. Čo mu dnes Slafkovský ukázal a myslíte si, že je nejaká šanca, že by si ho Montreal vybral ako draftovú jednotku?

3. Boris Valábik v štúdiu RTVS zdôrazňuje, že slovenskému tímu akútne chýba strelec. Súhlasíte?

4. Po úspešnej olympiáde sa očakáva, že zo slabšej skupiny postúpime do štvrťfinále. Ukázal dnešný zápas, že by sme s tým mohli mať problém?

5. Kto bol najlepším hráčom slovenského tímu?


1. Bol to vyrovnaný zápas. Čo rozhodlo o víťazstve Nemcov?

Alois Hadamczik

bývalý tréner českej reprezentácie, s ktorou získal jednu striebornú a dve bronzové medaily z MS a bronzovú medailu zo ZOH

Bol to ťažký a tvrdý zápas, hlavne v prvej tretine. Rozhodol nemecký gólman Grubauer, ktorý chytal vynikajúco, a aj to, že vám chýbajú skúsení hráči, ktorí to v útočnom pásme vezmú na seba a spravia niečo navyše. Toto sa nedá natrénovať, dokážu to osobnosti. Kedysi ste ich mali, no teraz ich nemáte.

Juraj Mikúš

útočník Nových Zámkov, strieborný medailista z MS 2012, zahral si na piatich šampionátoch aj za viacero klubov v KHL

Aj keď padol viac ako jeden gól, v skutočnosti to bol zápas o jednom góle. Sú skrátka zápasy, v ktorých človek akosi podvedome tuší, že bude mať problém dať súperovi viac ako jeden gól. Podľa mňa sme si skrátka vytvárali málo šancí.

Branislav Rapáč

útočník Spišskej Novej Vsi, za reprezentáciu odohral 6 zápasov

Treba povedať, že sme sledovali vynikajúci súboj, ktorý musel byť náročný pre obe mužstvá. Nemci dohrávali prakticky každý súboj, čo nás stálo veľa energie. Bol som však milo prekvapený, ako sa s tým vyrovnávali aj naši technickejší hráči. Rozhodli maličkosti; kľúčové zrejme bolo to, že sme nevyužili presilovky a vo všeobecnosti sme ich nehrali podľa predstáv. Lenže presilovky sa na turnajoch vždy zlepšujú od zápasu k zápasu.


2. Na tribúne bol generálny manažér Montrealu Kent Hughes. Čo mu dnes Slafkovský ukázal a myslíte si, že je nejaká šanca, že by si ho Montreal vybral ako draftovú jednotku?

Hadamczik: Dnes nevyčnieval, najlepším hráčom na ľade bol Nemec Tim Stützle. Slafkovského však nebudú hodnotiť podľa tohto jedného zápasu, budú si ho všímať celé majstrovstvá. Slafkovský však určite je výnimočný talent, podobne ako obranca Šimon Nemec.

Mikúš: Montreal je špecifický v tom, že v drafte ide neustále po frankofónnom Kanaďanovi, v tomto prípade sa však bude rozhodovať zrejme medzi Wrightom a práve Slafkovským. V tomto prípade trošku frankofónnosť odpadá, stále si však myslím, že budú favoritovať Kanaďana. Na druhej strane, Slafkovskému by som Montreal skutočne doprial, pretože je to jeden zo zakladajúcich klubov NHL. Keďže som tam bol, môžem posúdiť aj zázemie a je to skutočne neuveriteľné. Aj keď ste „no name“ (neznámy – pozn. red.) hráč, v reštauráciách vás spoznávajú. My sme tam boli ako nováčikovia po drafte a všade nás spoznávali. Tým, že Slafkovský je mladý a bezprostredný, jemu by to mohlo vyhovovať.

Rapáč: To, aby bol jednotkou draftu, by som mu mimoriadne prial, pretože by išlo o obrovský úspech nielen preňho, ale pre celú krajinu. Nepovažujem to však, žiaľ, za reálne – myslím si, že prednosť dostane mladý kanadský útočník Shane Wright. Celú sezónu odohral v ostro sledovanej kanadskej juniorke a určitým faktorom je aj to, že ide o domáceho hráča overeného na úzkom klzisku. Ale nech už to dopadne akokoľvek – draftovanie Juraja a Šimona Nemca v prvej desiatke by bolo garanciou, že budú okamžite hrať, čo by bolo úžasné. Z hľadiska budúcnosti konkrétne poradie nie je také dôležité.

Čo sa týka dnešného zápasu, Juraj nepodal svoj najlepší reprezentačný výkon. Lenže zdá sa mi, že sa naňho pozeráme ako na hotového hráča, ktorý by mal byť lídrom národného tímu, a pritom zabúdame, že je to stále 18-ročný chlapec, ktorý sa stále posúva každým zápasom. Osobne som ani nepredpokladal, že zopakuje výkony z olympiády, hoci treba povedať, že v piatok bol dominantný. V sobotu už to platilo trochu menej, ale stále patril k lepšej časti tímu.


3. Boris Valábik v štúdiu RTVS zdôrazňuje, že slovenskému tímu akútne chýba strelec. Súhlasíte?

Hadamczik: To je pravda. Chýba vám tvorivý hráč ako Marián Hossa či Miroslav Šatan. Opäť ste však hrali sympaticky s obrovským nasadením. Na mňa ste hrali až príliš otvorený hokej. Niekedy treba hrať aj trochu defenzívnejšie. Nemci nie sú veľmi tvoriví. Ja by som inak spravil to, že by som ich nechal hrať a vyrážal by som do protiútokov. Nehral by som takúto otvorenú partiu, ale pustil by som ich do stredného pásma, nech strácajú puky. Slovensko však nesklamalo, opäť hralo dobre. Už na olympiáde som tvrdil, že síce ste nemali lepší káder ako Česi, no hrali ste lepší hokej. Aj teraz ste ukázali maximálne nasadenie, no nepremenili ste šance a chýbal vám rozdielový hráč.

Mikúš: Ťažko povedať, Juraj Slafkovský ukázal, že by mohol byť tým strelcom. Súvisí to skôr s tým, že náš tím je veľmi mladý, a s tým musíme aj očakávať výkyvy výkonov na ľade. V ďalšom zápase preto možno budeme hrať ako z partesu a dáme päť gólov. Tímu nechýbajú strelci, sú tam hráči, ktorí aj v minulosti potvrdzovali, že strelcami sú – či už spomínaný Slafkovský, alebo Tatar. Treba dať jeden „ušmudlaný“ gól a prebudiť to v nich.

Rapáč: V tíme máme aj Tomáša Tatara, ktorý dával vyše dvadsať gólov v NHL, teda na vyššej úrovni, ako sú majstrovstvá sveta. Nemyslím si teda, že by sme v tíme nemali strelca. Zrejme však súhlasím s tým, že v tíme z hľadiska gólovej potencie nemáme žiadneho ďalšieho hráča ako on. Na druhej strane si však zvyšní hráči vedia góly rozdeliť – v tíme je veľa fyzicky zdatných chalanov, ktorí sa vedia presadiť okolo bránkoviska. Zdá sa mi, že musíme ísť namiesto pekných gólov po tých „škaredých“.


4. Po úspešnej olympiáde sa očakáva, že zo slabšej skupiny postúpime do štvrťfinále. Ukázal dnešný zápas, že by sme s tým mohli mať problém?

Hadamczik: Tomu neverím, štvrťfinále „urobíte“ určite. Slovákov mám rád a držím im palce. Aj Česi majú dobrý tím a pri absencii Rusov verím, že tento rok konečne dovezú medailu.

Mikúš: Dobrá otázka, Nemci totiž budú nevyspytateľní, aj keď v tomto momente neviem, kam si ich mám presne zaradiť. Mali sme žiaľ priveľa ospravedlneniek, no tí, čo sú vo Fínsku, bojujú a páči sa mi, ako hrajú. Bude to otvorené do konca.

Rapáč: Nemyslím si, že by sme sa mali pasovať do pozície favorita a vytvárať na seba zbytočný tlak. Výsledky z posledných svetových šampionátov síce ukazujú, že kvalita nášho hokeja stúpa, ale stále nedosahujeme takú kvalitu, aby sme mohli bojovať o medaily. Som však presvedčený, že hrať vo štvrťfinále je v našich silách. Takisto treba mať na pamäti, že máme mimoriadne mladý tím. Opakujem, že dnešný zápas sa mi páčil – síce sme prehrali, ale hrali sme organizovaný hokej, čo sa na turnajoch zvykne prejaviť.


5. Kto bol najlepším hráčom slovenského tímu?

Hadamczik: Dobre chytal nielen Grubauer, ale aj Patrik Rybár. On sa mi zo Slovákov páčil najviac.

Mikúš: Žiadny z hráčov nehral vyslovene zle, no žiadny zároveň nevyčnieval nad ostatnými, takže neviem konkrétne povedať.

Rapáč: Páčilo sa mi hneď niekoľko hráčov. V obrane by som vyzdvihol predovšetkým mladého Michala Ivana, ktorý v Liberci fantasticky herne vyrástol. Spomenúť treba aj Peťa Čerešňáka – vždy som sa čudoval, že hrá v Česku; pre mňa je to obranca, ktorého hokejová úroveň je hodná tej najvyššej európskej úrovne. V útoku mal skvelé okamihy Mišo Krištof aj Róbert Lantoši, ale najlepší bol pre mňa Kristián Pospíšil. Vytváral si šance, bol kreatívny a celkovo má neuveriteľné hokejové zručnosti na úrovni NHL. Verím, že k sebe dostane o niečo kreatívnejších hráčov, aby sa jeho schopnosti prejavili ešte výraznejšie.

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hokej

MS v hokeji

program slovenských hokejistov na MS vo Fínsku:

  • Francúzsko – Slovensko 2:4
  • Slovensko – Nemecko 1:2
  • Slovensko – Kanada 1:5
  • Švajčiarsko – Slovensko 5:3
  • Kazachstan – Slovensko 3:4
  • Taliansko – Slovensko 1:3
  • Slovensko – Dánsko 7:1

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie