Veliteľ slovenských špeciálov: Našou úlohou nie je zničiť tank, ale eliminovať veliteľa 30 tankov

Moderné špeciálne sily už netvoria len výsadkári a prieskumníci, hovorí generál Benka. Slovenská armáda si školí aj expertov na kybernetické a psychologické operácie.
Brigádny generál Branislav Benka je dlhoročný výsadkár a príslušník 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. V roku 2019 sa stal prvým veliteľom novovytvoreného Veliteľstva Síl pre špeciálne operácie slovenskej armády.
V rozhovore pre Denník N generál Benka hovorí:
- ako sa zmenila slovenská armáda od 90. rokov,
- čo ho zaskočilo na výkonoch ruskej armády,
- čo oceňuje na taktike ukrajinskej armády,
- čo veliteľov špeciálnych síl naučil Afganistan,
- prečo budujú aj sily na kybernetické a psychologické operácie,
- akú majú špeciálne sily techniku.
Odkedy slúžite v armáde?
V roku 1993 som narukoval ako vojak základnej služby. Po jej absolvovaní som bol chvíľu v civile, hneď som sa však prihlásil do konkurzu na príslušníka 5. pluku v Žiline. Cez konkurz som prešiel a 1. septembra 1995 som sa stal profesionálnym vojakom a príslušníkom tohto pluku.
Ak by ste mali vypichnúť jednu vec, v ktorej je dnes slovenská armáda iná než v 90. rokoch, čo by to bolo?
V 90. rokoch mala slovenská armáda svoje dobové schopnosti, ktoré si priniesla ešte z predošlej éry z pred roku 1989. Napríklad 5. pluk špeciálneho určenia vypĺňal hlavne jednu spôsobilosť a tou bol špeciálny prieskum. Dnes špeciálne sily plnia oveľa širšie portfólio, o čom ešte asi bude reč. Pokiaľ by som to však zobral za celé ozbrojené sily: o 180 stupňov sa zmenilo chápanie nášho poddôstojníckeho zboru a dôstojníckeho zboru.
Čo to znamená?
V čase, keď som v armáde začínal, bol dôstojník, teda vojak v hodnosti od poručíka po generála, jasný líder, ktorého mali vojaci na nižších pozíciách slepo nasledovať. Absolútne sme nemali