Denník N

Vývoj bojov (82. deň): Putin podľa tajných služieb osobne riadi boje. Robí rovnakú chybu ako Hitler

Ukoristené ukrajinské tanky v mariupolskom Azovstali. Foto - Twitter, Ukraine Weapon Tracker
Ukoristené ukrajinské tanky v mariupolskom Azovstali. Foto – Twitter, Ukraine Weapon Tracker

Audioverzia Vývoja bojov je dostupná pre predplatiteľov na webe alebo v aplikácii Denník N. Zverejňujeme ju vždy s novým vydaním seriálu, zvyčajne v pracovné dni do 14:00.

  • Ukrajina stratila Mariupol, ale získala legendu.
  • Rusi ďalej postupujú na Lyman, ukrajinské predmostie rozdelili na dve izolované časti.
  • Prečo je problém, ak sa prezident hrá na veliteľa pluku.
  • Mapy dňa – ruský postup pri Lymane, čo sa črtá pri Charkive.
  • Videá dňa – keď vybuchne samohybná húfnica, vidno to doďaleka, BMP v mínovom poli.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za pondelok 16. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku. (Autori projektu Oryx si dali krátku pauzu. Kým sa znova nerozbehnú, v záverečnom zozname strát bude stav platný v pondelok 15. mája.)

Čo vieme o Mariupole. V prehľade bojov k Mariupolu zaznejú len základné informácie, pretože kolega Rastislav Kačmár vydal o situácii v meste väčší text s ďalšími podrobnosťami.

Z oceliarní Azovstaľ v noci z pondelka na utorok odišlo vyše 264 ukrajinských vojakov, 53 z nich boli ťažko ranení. Preniesli ich do ruskej nemocnice. Vojaci budú súčasťou výmeny za ruských zajatcov. Nie je známe, koľko Ukrajincov ešte v Azovstali zostalo, ani to, či sa vzdajú všetci alebo niektorí zostanú bojovať do konca. Ukrajinský generálny štáb predtým oznámil, že jednotky v Mariupole splnili svoju povinnosť, Volodymyr Zelenskyj v rovnakom duchu oznámil, že Ukrajina chce svojich hrdinov živých. Kyjiv tvrdí, že všetkých preživších chce zachrániť.

Čo to znamená pre vývoj vojny. Bezpochyby ide o zatiaľ nabolestivejšiu porážku ukrajinskej armády

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 14:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie