Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovičov plán je podeliť sa s Világim o zisky z ruskej ropy

Igor Matovič. Foto - TASR
Igor Matovič. Foto – TASR

1. Čo Matovič dohodol so Slovnaftom. 2. Pčolinského obžalovali, Žilinku na špeciáli obišli. 3. Aký bol Harabin právnik, taký je obvinený.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Čo Matovič dohodol so Slovnaftom

Minister financií Igor Matovič v utorok podvečer oznámil výsledok vyjednávania s majiteľom generálnym riaditeľom Slovnaftu Oszkárom Világim, ktorého podnik zarába na tom, že predáva s veľkou maržou palivá z ruskej ropy, ktorú nakupuje vďaka vojne za lacný peniaz.

V stredu chce minister financií tento plán predložiť na vládu a vo štvrtok ho chce mať v parlamente. V ideálnom prípade by to štátu v tomto roku prinieslo 300 miliónov eur. Vplyv na zníženie cien benzínu a nafty bude nulový. Na celej schéme by zarobil štát a Slovnaft by mal menší zisk.

1. Ako by špeciálna daň pre Slovnaft fungovala v praxi.

Matovič to ilustroval na nasledovnom príklade: Trhová ceny ropy Brent je 100 dolárov za barel. Ruská ropa je tradične o päť dolárov lacnejšia, ale vzhľadom na vojnu a dumpingové ceny, ktoré Rusi momentálne dávajú, je lacnejšia omnoho viac. V tomto príklade stojí 70 dolárov za barel.

Tridsať dolárov medzi tým zvyšuje mimoriadne vysokú maržu Slovnaftu a jeho maďarskej matky MOL. Ropu nakupujú lacno, no na Slovensku výrobky z nej predávajú za cenu blízku konkurentom, ktorí nakupujú výrazne drahšie.

Minister chce uvaliť mimoriadnu 30-percentnú daň práve na tento rozdiel. Päť dolárov v podobne tradičnej zľavy chce nechať nedotknutých, zdaniť chce zvyšných 25. Pozor, ide len o príklad. Počty sedia len pri ukážkových cenách. Spolu s tým, ako sa budú meniť, by sa menil aj výnos dane pre štát.

2. Kto na tom zarobí?

Jedine štát. Pri súčasných cenách by to mohlo byť do konca roka až 300 miliónov v prípade, keby sa daň začala vyberať už v júni. Návrh nijakým spôsobom nezabezpečí pokles cien na čerpačkách. Matovič tvrdí, že má od Slovnaftu prísľub, že by aj po prijatí zákona udržal takú cenovú hladinu, ktorá Slovensko udrží v cenách palív na súčasnej úrovni v porovnaní s krajinami Európskej únie. Palivá teda môžu ďalej zdražovať, ale ak všetci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dane a odvody

Hegerova vláda

Igor Matovič

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Richard Sulík

SaS

Komentáre

Teraz najčítanejšie