Denník N

Fico chcel odísť, namiesto toho vyhrá ďalšie voľby

Nebyť Andreja Kisku, prezidentom by bol Robert Fico a preferencie Smeru by dnes boli nižšie. Jeho predseda tak asi bude ďalej vládnuť, aj keď už po tom netúžil.

Autor je politológ

Všetko mohlo byť inak. Ak by nebolo filantropa od Tatier, Robert Fico by možno bol prezidentom. Nebývalá koncentrácia moci a kauzy by možno zlepili aj opozíciu a preferencie Smeru bez vlastnej hlavy by pravdepodobne boli o pár percent nižšie, ako sú teraz. Bez ohľadu na marketingovo „zvládnutú“ utečeneckú krízu.

No nejde o to, čo by bolo keby. Ide o to, že do volieb karavánu vedie ten, ktorý chcel odísť. Ten, ktorý pôsobil unavene a znechutene z dlhoročného pôsobenia na vypätom premiérskom poste. Len víťazstvo Andreja Kisku a neschopná opozícia ho donútili, aby ostal tam, kde je síce virtuózom, ale kde ho to už nebaví.

Jednofarebná vláda, ktorá nastúpila v roku 2012, mala takú silu a závideniahodné možnosti pretvoriť krajinu na svoj obraz, že jej to závideli koaličnými spormi a kompromismi vyčerpaní politici. Celé vládnutie však bolo nastavené na mód prezidentských volieb. Fico si neželal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie