Denník N

Hitler im zobral detstvo, Putin zničil starobu – osamelé staršie Ukrajinky uprostred bojiska

Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Len na seba a sporadickú pomoc charity môžu byť podľa odhadov na Ukrajine odkázané dva milióny starších osamelých žien.

Staroba na Ukrajine je doslova ženského rodu. Dve tretiny ľudí nad 65 rokov žijúcich na Ukrajine sú ženy a až 71 percent z tých, čo sa dožili viac ako 75 rokov, tiež. V zásade už dlhé desaťročia platí, že podobne ako vo viacerých ďalších postsovietskych štátoch, aj na Ukrajine ženy žijú v priemere o desať rokov dlhšie ako muži.

Hypotéz, prečo to tak je, existuje niekoľko: okrem toho, že ženy sa všeobecne dožívajú dlhšieho veku ako muži, sa v tomto konkrétnom regióne spomína vysoká konzumácia alkoholu a s tým súvisiace väčšie riziko civilizačných ochorení už aj v mladšom veku, ale aj úrazov, nehôd, samovrážd.

Byť staršou osamelou ženou na Ukrajine bolo vždy ťažké, no odkedy tam vtrhli Rusi, je to ešte ťažšie až fatálne.

Ukazuje to aj prieskum, ktorý v prvých týždňoch konfliktu robili pomáhajúce organizácie hlavne na východe krajiny medzi staršími ľuďmi, prevažne ženami. 96 percent z nich potrebovalo pomoc s jedlom, 91 percent z nich trápili výpadky elektriny a kúrenia, 75 percent nich nemalo základné hygienické potreby a 34 percentám dochádzali lieky na chronické choroby.

99 percent účastníčok a účastníkov prieskumu vyhlásilo, že nehodlajú opustiť svoje domovy. Dôvod? Kam by išli, ako by zvládli cestu a kto by sa o nich postaral? Trápila ich imobilita, nemali silu ani prostriedky na útek, nechceli opustiť obydlia, kde často prežili celý život.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Životy žien

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie