Denník N

Vývoj bojov (83. deň): Rusi pri Iziume riskujú, Arestovyč im pripomenul katastrofu z roku 1942

Staršia fotografia z okolia Iziumu. Zničený most aj so zásobovacím konvojom ruskej armády. Foto - TASR/AP
Staršia fotografia z okolia Iziumu. Zničený most aj so zásobovacím konvojom ruskej armády. Foto – TASR/AP
  • Prečo je ruský výbežok pri Iziume hrozbou pre Ukrajincov, ale aj Rusov.
  • Podľa ukrajinského generálneho štábu je pri Charkive o čosi pokojnejšie, podľa nezávislých správ má Kremeľ nový problém.
  • Kolaboranti sa hádajú o ukradnuté ruble.
  • Mapa dňa – Avdijivka a Marinka, miesta, kde front stojí osem rokov.
  • Videá dňa – údajne prvé použitie rakiet Brimstone, smrteľnej hrozby pre ruské tanky; neúspešný boj ukrajinských pešiakov s ruským tankom; čo zažívajú prieskumníci v prednej línii.

Aj dnes prinášame zhrnutie situácie na bojisku zostavené z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. V seriáli sa objavujú aj postrehy ruského nacionalistu a zločinca Igora Strelkova (Girkina), ktorý bol kľúčovou postavou pri rozpútaní vojny v roku 2014, ale okrem úspechov ruskej armády na svojom profile na ruskej sociálnej sieti VKontakte otvorene píše aj o jej porážkach a problémoch.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím výsledkov bojov za utorok 17. mája. Aktuálny stav na niektorých miestach už môže byť iný.

Prehľad potvrdených strát je na konci článku. (Autori projektu Oryx si dali krátku pauzu. Kým sa znova nerozbehnú, v záverečnom zozname strát bude stav platný v pondelok 15. mája.)

Ruský výbežok pri Iziume je rizikom pre Ukrajincov, ale aj Rusov. Časť tohto seriálu z 19. apríla sa už venovala ťažkým bojom z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré prebiehali na rovnakých miestach ako dnes a skončili sa jednou z najťažších porážok Červenej armády, ktorá pri Iziume prišla o 300-tisíc vojakov, medzi nimi, samozrejme, mnohých Ukrajincov. Tému v utorok večer Rusom pripomenul poradca ukrajinského prezidenta Olexyj Arestovyč.

V pravidelnej relácii potvrdil, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie