Denník N

Svetový newsfilter: Estónsko navrhuje ešte jeden krok, ako izolovať Putina

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

udalosťou týždňa je postupný odchod ukrajinských vojakov z Mariupola. Ruskej armáde sa podarilo splniť jeden zo svojich cieľov, a hoci sa obe strany hádajú, či sa vojaci vzdali, alebo ich evakuovali, najdôležitejšie je to, že Mariupol už nebude brániť Rusku v jeho ďalších plánoch.

To len podporuje odhady analytikov, tajných služieb aj politikov, ktorí neočakávajú, že vojna by sa mohla skončiť v blízkej budúcnosti.


Európa: Čo ďalej s Putinom

Odchod ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ bol výsledkom dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. O jej detailoch ani po pár dňoch nevieme veľa, rovnako ako netušíme ani to, či ich Rusko naozaj vydá Ukrajincom v rámci výmeny zajatcov.

Ak sa to podarí, bude to diplomatický úspech. Ten sa však zatiaľ nedarí dosiahnuť pri iných rokovaniach. Rozhovory o prímerí úplne zamrzli a momentálne nevidno veľkú nádej na zmenu.

O čo ide: Ukrajinská vláda hovorí v súvislosti s odchodom vojakov z mariupolských oceliarní o záchrane hrdinov, no v Rusku sa už šíria návrhy na to, aby ich súdili a potrestali.

Nebolo by to prvýkrát, čo Rusko porušilo dohodu a odignorovalo výzvy medzinárodného spoločenstva. Trest pre vojakov, ktorí sa vzdali, by zhoršil vyhliadky na pokrok v rokovaniach, ktoré by mohli viesť k ukončeniu vojny.

Obe strany sa navzájom obviňujú z toho, že nemajú záujem o kompromis. A Ukrajinci nechcú pristúpiť na podmienky, ktoré by znamenali, že prídu o svoje územie – najmä po troch mesiacoch neúspešnej ruskej ofenzívy.

Čo treba urobiť: Ukrajina cíti podporu Západu, dostáva zbrane aj finančnú pomoc a chce, aby ruské jednotky úplne odišli z ukrajinského územia. Vrátane oblastí, ktoré od roku 2014 kontrolovali proruskí separatisti.

To sa tak skoro nestane (ak vôbec), a preto aj poradca Volodymyra Zelenského vraví, že vojna sa do jesene pravdepodobne neskončí. Namiesto toho sa Rusko na Donbase snaží využiť početnú prevahu a organizuje viac nočných útokov. 

Na to, aby zmenil plány, Putina doteraz nepresvedčili rokovania s Ukrajinou ani západní lídri. Estónska premiérka preto všetkým odporúča, že prišiel čas na krok, ktorý sa niekomu môže zdať radikálny, inému zas logický.

Okrem sankcií a embarga na ruské suroviny, ktoré Estónsko dlhodobo podporuje, navrhuje aj to, aby sa prestalo s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie