Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Estónsko navrhuje ešte jeden krok, ako izolovať Putina

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

udalosťou týždňa je postupný odchod ukrajinských vojakov z Mariupola. Ruskej armáde sa podarilo splniť jeden zo svojich cieľov, a hoci sa obe strany hádajú, či sa vojaci vzdali, alebo ich evakuovali, najdôležitejšie je to, že Mariupol už nebude brániť Rusku v jeho ďalších plánoch.

To len podporuje odhady analytikov, tajných služieb aj politikov, ktorí neočakávajú, že vojna by sa mohla skončiť v blízkej budúcnosti.


Európa: Čo ďalej s Putinom

Odchod ukrajinských vojakov z oceliarní Azovstaľ bol výsledkom dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. O jej detailoch ani po pár dňoch nevieme veľa, rovnako ako netušíme ani to, či ich Rusko naozaj vydá Ukrajincom v rámci výmeny zajatcov.

Ak sa to podarí, bude to diplomatický úspech. Ten sa však zatiaľ nedarí dosiahnuť pri iných rokovaniach. Rozhovory o prímerí úplne zamrzli a momentálne nevidno veľkú nádej na zmenu.

O čo ide: Ukrajinská vláda hovorí v súvislosti s odchodom vojakov z mariupolských oceliarní o záchrane hrdinov, no v Rusku sa už šíria návrhy na to, aby ich súdili a potrestali.

Nebolo by to prvýkrát, čo Rusko porušilo dohodu a odignorovalo výzvy medzinárodného spoločenstva. Trest pre vojakov, ktorí sa vzdali, by zhoršil vyhliadky na pokrok v rokovaniach, ktoré by mohli viesť k ukončeniu vojny.

Obe strany sa navzájom obviňujú z toho, že nemajú záujem o kompromis. A Ukrajinci nechcú pristúpiť na podmienky, ktoré by znamenali, že prídu o svoje územie – najmä po troch mesiacoch neúspešnej ruskej ofenzívy.

Čo treba urobiť: Ukrajina cíti podporu Západu, dostáva zbrane aj finančnú pomoc a chce, aby ruské jednotky úplne odišli z ukrajinského územia. Vrátane oblastí, ktoré od roku 2014 kontrolovali proruskí separatisti.

To sa tak skoro nestane (ak vôbec), a preto aj poradca Volodymyra Zelenského vraví, že vojna sa do jesene pravdepodobne neskončí. Namiesto toho sa Rusko na Donbase snaží využiť početnú prevahu a organizuje viac nočných útokov. 

Na to, aby zmenil plány, Putina doteraz nepresvedčili rokovania s Ukrajinou ani západní lídri. Estónska premiérka preto všetkým odporúča, že prišiel čas na krok, ktorý sa niekomu môže zdať radikálny, inému zas logický.

Okrem sankcií a embarga na ruské suroviny, ktoré Estónsko dlhodobo podporuje, navrhuje aj to, aby sa prestalo s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie